| Zireon696 a întrebat:

Buna seara.
Am 2 intrebari.Dau funda.
1.Pot conecta la internet un PC,fara cablu? Routerul este in camera alaturata. Daca montez o placa de retea, voi avea nevoie de DRIVER, iar eu nu am CD Rom in unitate.
2. Daca eu vreau sa conectez un PC la monitor, insa monitorul are iesire VGA si PC ul HDMI, un adaptor va afecta performanta si calitatea video?

Răspuns Câştigător
| LoVeMoThErS a răspuns:

Hai sa le luam pe rand.
1.Pentru a conecta un PC la internet fara cablu Ethernet ai nevoie de un adaptor Wi-Fi intern(care se conecteaza in placa de baza) sau extern(care se conecteaza prin interfata USB).
Si cu Driver ul, iei acel CD care vine la pachet cu adaptorul si un stick USB, apoi te duci la un prieten sau ruda si il rogi sa te lase la PC ul lui 5 min..Copiezi ceea ce ai tu pe CD ul de instalare pe stick si ai rezolvat...
Folosesti stick ul pentru a instala driver ul. :)
2.Pentru a face ceea ce doresti tu iti trebuie un convertor deoarece semnalul VGA este analog, iar cel HDMI este digital.
Unul de genul acesta:
https://www.emag.ro/......D9QC63BBM/

Calitatea o sa fie ok, Funda?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Poti...dar
Daca e PC, cel mai probabil nu are placa de retea Wireless inclusa, va trebui sa cumperi una separat.
In afara de Router Wireless, e nevoie si de o placa de retea wireless (in PC).
Driverele se gasesc pe pagina producatorului placii, le descarci pe telefon daca ai date mobile, apoi de pe telefon copiezi kitul driverului pe PC si il instalezi.
Sau mergi la un vecin si in 5 min l-ai pus pe un stick.

2.
Atunci cand folosesti un adaptor (mai exact un convertor, cum a zis colegul, altfel nu va functiona, datorita diferentei detehnologii analog-digital),
latimea de banda rezultata ca fi echivalenta cu cea mai slaba si mai veche dintre cele 2 tehnologii, in cazul de fata va fi ca si cum ai avea VGA la ambele capete.

Depinde de rezolutia monitorului.
De regula VGA se foloseste pentru rezolutii pana la 1600x1200. (Daca ti se par ciudate cifrele, e pentru ca in vremea in care VGA era pe val, rezolutia standard era 4:3)
Personal am folosit VGA doar pentru un monitor de 22", 1680x1050 (format mult mai modern, 16:10) si a mers ok.

Pe FullHD (1920x1080) nu stiu daca merge fara penalizari de FPS.

| CentyLox a răspuns:

1 Sunt adaptoare wifi USB dar nu sunt stralucite la viteze
2 Nu are nici o treaba cat timp setezi rezolutia monitorului si daca cumperi un adaptor mai calitativ