| alexionut1000202 a întrebat:

Am achizitionat de curand un pc si un monitor...
Placa video este un rx460 si are dvi -d, HDMI si displaay port
Monitorul este un Asus 21.5 inch full hd, insa are doar vga...
Am incercat sa fac conversia cu un adaptor la 10 lei din dvi-d in vga... Nici un fel de speranta!, pc ul era apris iar pe monitor nu aparea absolut nimic.

Astazi am cumparat un convertor hdmi- vga care a fost undeva la 80-100 de lei
L am pus cu mufa hdmi in placa video, am bagat cablul vga in mufa vga si am pornit pc ul
Vestea buna este ca adaptorul functioneaza... Acum imi apare pe monitor emblema pc ului ( HP ) dupa care porneste windowsul ( windows 7 - afiseaza pe monitor stema aceea de la windows 7, cea cu patratul ).
Insa dupa ce afiseaza pornirea windowsului, cand ar trebui sa imi apara pe monitor dekstopul, apare semnalul monitorului cu " vga no signal " insa in boxa pc ului se aude sunetul acela de pornire a dekstopului ( un mic cantec sa ii spun asa 1-2 secunde laughing )
Cred ca ar trebui ceva reglat de prin bios, ceva rezolutii sau nu stiu...
Va rog sa ma ajutati cu problema aceasta!
Si nu imi dati mesaje : e stricata placa, e stricat monitorul... Sunt toate noi!

4 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Incearca in trun tv nu ai o plasma daca nu intri in setarile compiuterului si de acolo trebuie sa o rezolvi

| alexionut1000202 explică (pentru BostanDaniel1974):

Nu am plasma, Daca imi poti spune exact ce setari as putea sa fac. Deoarece dupa cum am spus nu pot intra pe dekstop decat daca contez monitoru la placa integrata. Spune mi ceva mai concret te rog

| alexionut1000202 explică (pentru BostanDaniel1974):

Un raspuns mai concret te rog, nu am plasma...

| BostanDaniel1974 a răspuns (pentru alexionut1000202):

Din pacate nu stiu ce sa-ti zic daca nu ai imagine nu faci nimic inceraca cu un prieten cu un laptop faci legatura de la pc la laptop