| CulitaMihaela a întrebat:

Bună seara, am achiziționat un smart tv sharp AQUOS si nu pot sa dau pe canalele dtv, imi da numai atv.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu cumva prin cablu iți "vin" doar canale analogice? ia vezi ce zice contractul cu furnizorul tău

| CulitaMihaela explică (pentru sierra1):

Da dar celelate tv vad

| sierra1 a răspuns (pentru CulitaMihaela):

Trebuie să ai in meniu posibilitatea de a selecta canale digitale/analoge sau ambele. Butonează tastatura/meniul cu atenție

| CulitaMihaela explică (pentru sierra1):

Am dat si cand caută pe digital nu le găsește

| sierra1 a răspuns (pentru CulitaMihaela):

Mai e ceva de făcut: de ales regiunea/țara/providerul, asta ai făcut-o?

| mihai69 a răspuns:

Ce provider de net/tv ai?
Ce echipamente a montat înaintea TV-ului tău? Ești sigur că ai ȘI canalele digitale?

| doctorandus a răspuns:

Analog/digital? Fiecare provider are sistemul propriu, unii provideri iti ofera un card pe care-l introduci in TV si decodeaza semnalul. Ai grija sa te informezi dinainte daca astfel de card este compatibil cu televizorul tau.

Uneori e nevoie de un adaptor (modul) pentru card, aceeasi poveste ca mai sus.