| Casa a întrebat:

Bună seara. Am cumpărat recent un Asus in search of incredibile x541u series. Faza este ca nu are pentru CD sau DVD ca să pot instala Windows. Dar l am aprins și observ că merge și nu am instalat nimic pe el. Oare o fi avut deja instalat Windows 10 pe el? Voi ce credeți?

PS: Am văzut ca are și multe melodii băgate și cam toate sunt,, standard,, să zic așa.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Acest model vine cu Windows 10 Home preinstalat

Nu ai nevoie de unitate optica pentru a instala Windowsul.
Daca sa spunem ca nu ar fi venit cu Windows, l-ai fi putut oricand instala, cu ajutorul unui stick gol de 8GB.
Aveai nevoie de kitul de Windows de pe site-ul Microsoft
(scoteai acel Tool si cu ajutorul lui salvai pe PC kitul de Windows in format ISO)
https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10

apoi cu utilitarul Rufus l-ai fi scris pe stick
https://rufus.ie/

si pe urma, fie puneai din BIOS stickul pe primul loc,
fie imediat dupa pornirea PC-ului apasai pe tasta de Quick Boot Menu si alegeai stickul...

| Casa explică (pentru NLS):

Deci îl voi lăsa așa, nu? Nu trebuie să mai instalez nimic?

| AndreiGigg a răspuns (pentru Casa):

Nu trebuie. De obicei laptop-urile Asus vin cu Windows preinstalat cu drivere și toate cele ca să fie laptop-ul gata de folosit din cutie fără să fii nevoit să instalezi nimic.