| costy2120 a întrebat:

am doua calculatoare legate in retea printr-un router. vreau sa ma conectez prin remote desktop conection cum pot face asta? calculatoarele sunt legate corect

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

In primul rand trebuie sa activezi pe calculatorul pe care vrei sa-l controlezi "Remote Desktop Connection" http://www.7tutorials.com/enabling-remote-desktop-connections-windows-7
dupa care de pe calculatorul celalalt du-te in Start->scrie "mstsc.exe" si in fereastra care-ti apare scrie IP-ul calculatorului la care vrei sa te conectezi.

| costy2120 explică (pentru al3xander):

Am incercat si nu merge

| al3xander a răspuns (pentru costy2120):

S-ar putea sa ai un firewall care blocheaza din server.
http://windows.microsoft.com/......connection

| costy2120 explică (pentru al3xander):

Dau sa ma conectez si imi cere o parola. bag parola dar imi zice ca e incorecta.ce sa fac?

| costy2120 explică (pentru costy2120):

Imi cere credential. ce mai este si ala?

| al3xander a răspuns (pentru costy2120):

Trebuie sa ai activat pe "server" (calculatorul pe care vrei sa-l comanzi) un cont de administrator cu parola (daca nu are parola nu poti sa-l utilizezi)

| costy2120 explică (pentru al3xander):

Scuze ca tot intreb dar cum se face asta? eu nu am bagat nici o parola nimic

11 răspunsuri:
| ElektroBoom a răspuns:

Foloseste TeamViewer.Este foarte simplu de folosit. happy

| costy2120 explică (pentru ElektroBoom):

Nu vreau cu team viewer.

| EuCosti a răspuns:

Cauta in start la panel control conectati-va la desktopuri si tebuie sa mearga