| Trăsnea_Gabriela_1992 a întrebat:

Buna seara, am luat un router marca TP Link modelul WR543G si nu reusesc sa conectez ambele calculatoare la internet, ma poate ajuta cineva a rog? Internetul este de la RDS. Pls! Multam'

Răspuns Câştigător
| soul2soull a răspuns:

Vezi ca in meniul routerului ai conexiune ppoe cu user si parola simplu bagi datele acolo si gata pe calculatoare NU faci conexiune ppoe deoarece routerul aloca ip automat

in menul rooterului se intra din browser firefox sau opera scriind la adresa web 192.168.1.1 sau in unele cazuri 192.168.0.1 si apesi enter

daca va cere parola pui user admin si parola admin si intri in meniul lui

la quick setup ai dai next next si la conexiune bifezi ppoe scrii userul si parola data de RDS si next next

la wireless security recomand folosirea protocolului WPA@ tkip+aes si o parola care nu este in nici un caz un nume sau data(cifre) simple poti folosi ceva de genu rneletu!@#234%^& DRAQ ti-o ghiceste big grin salvare si la GARA

DE RETINUT cablul de internet de la rds intra in mufa din spatele routerului pe care scrie WAN de obicei de culoare galbena si celalalt cablu care era in cutia routerului conectezi un alt calculator care nu are WIRELESS exemplu un pc normal cam asta-i tot mai consulta si manualul de utilizare daca ai nelamuriri desi nu ar mai trebui sa fie

| Trăsnea_Gabriela_1992 explică (pentru soul2soull):

Multumesc tare mult am reusit!

| Trăsnea_Gabriela_1992 explică (pentru soul2soull):

Adica doua calculatoare normale nu le pot conecta la acelasi router?

| soul2soull a răspuns (pentru Trăsnea_Gabriela_1992):

Poti baga 4 prin cablu de retea ai vazut ca in spate la router sunt 4 mufe de tip rj45 pentru cablu de retea deci pe cablu poti baga 4 calculatoare si inca cate vrei tu prin wireless poti baga si 10 big grin

| Trăsnea_Gabriela_1992 explică (pentru soul2soull):

Mersi mult am reusit :*