| Heureuse a întrebat:

Bună seară!
Am o imprimantă Canon mg2455 si am incercat sa fac cateva poze 10×15. Pozele le scoate foarte frumos,dar cu margini. Am instalat easyPrint Canon,am dezactivat marginea, dar tot nu a mers. Aveti o soluție sa imprime pozele fără margini? Multumesc!

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Imprimanta nu are cumva o optiune Borderless?

Ai incercat din diferite programe? (la fel, activand Stretch to page, no aspect ratio) (din IrfanView de exemplu)

Bula
| Bula a răspuns:

Ai grija sa reglezi exact marimea HARTIEI folosite!
La unele imprimante trebuie sa tii cont si de faptul ca, in partea de sus si jos (la unele imprimante si lateral) este nevoie de o margine pentru prinderea si antrenarea hartiei.
Citeste si manualul imprimantei!

| Heureuse explică (pentru NLS):

Nu am incercat cu un alt program, decat cel mentionat. Dacă tu stii un program mai eficient pentru imprimare te rog sa mi-l spui. Mulțumesc! ☺

| NLS a răspuns (pentru Heureuse):

Eu am imprimat poze pe hartie foto in trecut, si a functionat perfect, dar am avut o HP C5380.
Nu am instalat separat nici un program sau utilitar, decat driverul ei.

Am folosit IrfanView (programul de vizualizat imagini pe care il folosesc de prin 1999 incoace) la care am activat
Borderless printing din setari precum si
Best fit to page (asta ca sa imi pastreze formatul original al imaginii, adica sa nu imi denatureze imaginea).