| Liviu321 a întrebat:

Am o intrebare pentru pasionatii de fotografie. Voi in ce program va editati pozele? Caut o aplicatie de editat pozele, in special in zona ochilor, cat m-ar costa unul? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

La Affinity primesti licenta pe viata (asa declara ei, asa apare pe site-ul oficial, si nu cred sa se schimbe ceva, e o firma cu traditie. Serif, daca ai auzit de ei - au inceput cu varianta pentru Apple, ca alternativa la Photoshop-ul nesimtit de scump. Pluginurile de Photoshop merg si pe Affinity. Daca nu chiar toate, majoritatea.)

Corel Paint Shop Pro, nu are licenta pe viata, doar primesti update-urile pentru versiunea cumparata pana apare urmatoarea versiune majora. (apare o data pe an o noua versiune. Daca o vrei, ai nevoie sa faci upgrade).
Ideea e ca n-o sa ai nevoie de o noua versiunea DACA iti faci treaba cu cea cumparata initial.

Photoshop se poate "cumpara" mai nou doar la abonament. 10-12 dolari pe luna, cam asa. E cel mai bun, dar pentru cei din afara lumii fotografiei - nu merita.

Si acum, inapoi la GIMP.
Contrar celor afirmate de UrsulBrun, exista versiune de Windows,

https://www.gimp.org/downloads/

https://download.gimp.org/......etup-2.exe

https://www.youtube.com/watch?v=KhUnPddABXg

https://www.youtube.com/watch?v=KQ3ZjjkHWSw

https://www.photographytalk.com/......-photoshop

Problema e ca pentru a corecta acel defect, ai nevoie de ceva mai multa pricepere, in fond, mult exercitiu. Nu o sa-ti iasa foarte bine la inceput.
Ai la dispozitie mai multe metode, insa cea mai utilizata e sa decupezi celalalt ochi si sa ii dai mirror, apoi il aliniezi peste celalalt. Setezi transparenta circa 60-70% fie pentru imaginea din background, fie pentru sectiunea cu ochiul oglindit.
La final stergi cu atentie din surplus, sa ramana doar ce trebuie. Si setezi transparenta inapoi la 0.

Si da, poti obtine in GIMP aceleasi rezultate ca in Photoshop sau Affinity, insa pasii nu vor fi 100% identici.
Ar fi de ajutor sa inveti dupa tutorialele de pe YouTube sa faci intai chestii mai usoare, care sa includa selectii... de exemplu scoatere de pete si cosuri de pe fata, din zonele mai neproblematice.

Ochii sunt o zona "hard to master".
Daca incepi direct cu ei, si nu o sa iasa cum doresti/ cum te astepti, exista 90% sanse sa te lasi pagubas dupa primele incercari, cu "programul asta de rahat nu e pentru mine. Am mai dat si bani pe el." in gand.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Alege de aici și vezi care ți se potriveste
https://www.techradar.com/news/the-best-free-photo-editor

| NLS a răspuns:

Te va costa fie nimic, daca alegi GIMP (dar are anumite limitari fata de produsele shareware, oricum dintre cele gratuite e cel mai bun)

fie 39 euro (atat e la reducere acum, integral e 55) daca alegi Affinity Photo

fie 35 euro daca alegi Corel Paint Shop Pro (atat e la reducere acum, integral e 70)

Photoshop e 10-12 euro pe luna, de la mine de pe lista e taiat

Eu am cumparat Affinity Photo si nu imi pare rau, si-a meritat cei 40 euro.

Daca as fi designer 2D sau fotograf, si mi-as castiga painea din grafica, poze, mi-as face abonament la Photoshop ( plus Lightroom daca as fi fotograf).
Pentru ceilalti, exista cele 2 variante, pe care eu le gasesc echitabile.
Pentru cei care nu isi permit nimic, exista GIMP.

| Liviu321 explică (pentru NLS):

Multumesc pentru raspuns. Ideea e in felul urmator. Nu sunt fotograf, nici pasionat nu sunt, dar odata la 2-3-4 luni, la o petrecere, iesire etc trebuie sa imi fac si eu poze. Problema este ca eu am strabism iar in poze se vede foarte urat cum ochiul stang priveste in alta directie. Caut o aplicatie cu care sa pot modifica ochiul problematic, practic sa il centrez, atata tot. Am incercat cam toate variantele de pe Android si nimic folositor. Sunt dispus sa dau cam 200 lei pentru un astfel de program fie pe PC ori telefon. Din cele metionate de tine, care ar fi cel mai util pentru problema mea? Si inca ceva...preturile respective sunt pe luna sau il platesti *pe viata*?

| NLS a răspuns (pentru Liviu321):

La Affinity primesti licenta pe viata (asa declara ei, asa apare pe site-ul oficial, si nu cred sa se schimbe ceva, e o firma cu traditie. Serif, daca ai auzit de ei - au inceput cu varianta pentru Apple, ca alternativa la Photoshop-ul nesimtit de scump. Pluginurile de Photoshop merg si pe Affinity. Daca nu chiar toate, majoritatea.)

Corel Paint Shop Pro, nu are licenta pe viata, doar primesti update-urile pentru versiunea cumparata pana apare urmatoarea versiune majora. (apare o data pe an o noua versiune. Daca o vrei, ai nevoie sa faci upgrade).
Ideea e ca n-o sa ai nevoie de o noua versiunea DACA iti faci treaba cu cea cumparata initial.

Photoshop se poate "cumpara" mai nou doar la abonament. 10-12 dolari pe luna, cam asa. E cel mai bun, dar pentru cei din afara lumii fotografiei - nu merita.

Si acum, inapoi la GIMP.
Contrar celor afirmate de UrsulBrun, exista versiune de Windows,

https://www.gimp.org/downloads/

https://download.gimp.org/......etup-2.exe

https://www.youtube.com/watch?v=KhUnPddABXg

https://www.youtube.com/watch?v=KQ3ZjjkHWSw

https://www.photographytalk.com/......-photoshop

Problema e ca pentru a corecta acel defect, ai nevoie de ceva mai multa pricepere, in fond, mult exercitiu. Nu o sa-ti iasa foarte bine la inceput.
Ai la dispozitie mai multe metode, insa cea mai utilizata e sa decupezi celalalt ochi si sa ii dai mirror, apoi il aliniezi peste celalalt. Setezi transparenta circa 60-70% fie pentru imaginea din background, fie pentru sectiunea cu ochiul oglindit.
La final stergi cu atentie din surplus, sa ramana doar ce trebuie. Si setezi transparenta inapoi la 0.

Si da, poti obtine in GIMP aceleasi rezultate ca in Photoshop sau Affinity, insa pasii nu vor fi 100% identici.
Ar fi de ajutor sa inveti dupa tutorialele de pe YouTube sa faci intai chestii mai usoare, care sa includa selectii... de exemplu scoatere de pete si cosuri de pe fata, din zonele mai neproblematice.

Ochii sunt o zona "hard to master".
Daca incepi direct cu ei, si nu o sa iasa cum doresti/ cum te astepti, exista 90% sanse sa te lasi pagubas dupa primele incercari, cu "programul asta de rahat nu e pentru mine. Am mai dat si bani pe el." in gand.

| fyndtnydt7u a răspuns:

Folosesc GIMP pe Linux. Recomand atât programul cât și sistemul de operare. Dacă ai Windows sau Mac poți să ți-l pui doar folosind o mașină virtuală (Oracle VirtualBox de preferat) care rulează pe Linux. O altă metodă, mai grea și nerecomandată, este crearea unei partiții cu Linux pe ea.

| NLS a răspuns (pentru fyndtnydt7u):

What? GIMP exclusiv pe Linux?

A fost luuunga hibernarea?

| Bula a răspuns (pentru fyndtnydt7u):

Gimp este si pentru Windows. happy