| dannyel86 a întrebat:

Buna seara! Am o intrebare (si o nelamurire). happy
Partea din cablul de alimentare a unui laptop care se baga in priza poate fi de orice fel sau conteaza si specificatiile de pe acesta?
Am pus un cablu care se potriveste ca si conectare pentru adaptor, iar pe cablu scrie 2.5 A si 250 V.
Initial nu am avut probleme (laptopul s-a deschis normal), dar, dupa ce l-am repornit de 2 ori, laptopul a refuzat sa mai intre in Windows.
Il porneam, iar in secunda 2 se inchidea fortat.
Are legatura cu partea din cablul de alimentare care se baga in priza sau dispozitivul are alte probleme interne?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Partea care se baga în priză are rol doar de transport, în cazul de față poate transmite o putere maxima de 625W în condiții de siguranță fără să se topească.

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cablu ce ai pus tu este ok, nu cred ca problema este acolo, ar putea fi adaptoru ala de vina.
Daca ai un aparat de amsura poti masura cablu tau sa vezi daca la capatu ce inra in adaptor ai 220 volt, apoi sa verifici si adaptorul cat scoate la capatul ce intra in laptop.
Daca ambele is bune, atunci problema este la laptop.

Cablu ce intrebi tu este un simplu cablu singura chestie sal verifici sa nu fie pe undeva intrerupt, cand se conecteaza cand nu, aia e tot ceai putea verifica, dar daca nu-i rupt pe nicaeri cablu este f bun.

| dannyel86 explică (pentru relian):

Multumesc! :-)
Cablul e cumparat destul de recent si nu mi-a creat probleme pe un Lenovo. Modelul pe care l-am incercat in seara asta (un laptop Samsung) l-am primit fara cablul care se baga in priza (doar adaptorul). M-am gandit si eu ca ar putea fi o problema la Samsung sau chiar la adaptor, dar am vrut sa ma asigur ca acel cablu bagat in priza nu il afecteaza cu ceva. Pentru linistea mea, sper sa gasesc cablul original de la laptop si voi folosi alternativa numai daca nu am de ales.

| relian a răspuns (pentru dannyel86):

Cablu original e de fapt un cablu oarecare, nu-s decat 2 fire si aia e tot.Ce ai putea sa verifici este stecherul la asta cel ai acum, daca se conecteaza la priza doara intru-un singur fel sau il poti conecta oricum, daca intelegi ce zic.
Aduca sunt stechere care intra in priza numai intr-o anume pozitie, daca il rasucesti si vrei sal pui invers nu merge.nu stiu daca inteleg ce zic.
Ma gandesc sa nu conteze ce cablu intra in acel adaptor,desi daca spui ca initial a mers, atunci nu cred sa fie ceva legat de faza nul care si unde intra in adaptor.
Dar poti verifica si la cablu asta, bagi in priza cum iti vine, apoi rasucesti stecheru si bagi invers intelegi?
Adica odata vei baga un pin de la stecher la faza alantu la nul, apoi de nu merge incearca invers si vezi ce se intampla.
Daca la fel face, atunci nu este de la cablu.

| halogen001 a răspuns (pentru relian):

La priza e curent alternativ, deci oricum ai intoarce stecherul in priza tot aia e. Nu e posibil ca intr-un sens sa mearga si in altul nu, ca nu e curent continuu si un adaptor de laptop nu e facut sa mearga la priza cu stecherul intr-un singur sens.

| relian a răspuns (pentru halogen001):

Am spus sa incerce tot ce poate el, macar stie despre ce e vorba.Mai sunt situatii sau computere care nu merg daca nu stiu pe ce pin legi faza,am intilnit aici la computere de aparate de aer conditionat si spunea ceva de polaritate, sau nu mai amintesc exact, frecventa rahaturi, de aia am zis sa incerce de toate.
In priza tot aia e, dar unde merge curentu nu-i tot aia, desi in cazu lui e tot aia.In sf o rezolva el cumva.
De electricitate stiu asa cat de cat laughing iar referitor la baterie la laptop nu are a face,laptopu merge si fara baterie. Uite asta nu i-am zis sa faca,sa scoata bateria de la laptop si sa incerce doara cu adaptoru ala ce spune.
Am intilnit si laptopuri asa, puneai adaptoru ala nu mergea, scoteam bateria, mergea.Ceo fi fost habar nu am, desi la laptop fiecare este separat, nu-i ca la mobile.

| halogen001 a răspuns:

Cablul are 2, 5A 250V deci rezista la puterea de 2. 5x250 = 625W iar adaptorul de laptop are puterea intre 40W-100W, dei cablul e bun.
Cred ca incarcatorul nu da curent si bateria e descarcata. Poate fi orice: incarcator defect, mufa stricata, cablu intrerupt,...

| Frank51 a răspuns (pentru halogen001):

Salut halogen001, ce mai faci? Ai fost inactiv o perioadă așai? Nu te-am mai văzut de ceva ani happy

| halogen001 a răspuns (pentru Frank51):

Sunt bine. Asa este happy

| Andrei181 a răspuns:

Nu, nu are legătura cu cablul, are laptopul ceva probleme.