| Rogojinaru_Diana_1998 a întrebat:

Buna seara.Am o intrebare. Vreau sa stiu ce poate fi stricat la Dextop daca mi se inchide cand Deschid un Joc ( inafara de Counter -Strike 1.6 ..la el nu-mi face figuri) Sau vreun film(pe Browser -Online, daca il Downloadez pot sa ma uit la el).Eu presupun ca e Sursa de vina ...Este o sursa mai mica dat fiind faptul ca si carcasa de la unitate este una de marime mica, nu este ca la Dextop-urile normale, Insa imi vine sa "invinovatesc"si placa video...(Placa vide-Ati Radeon 4350 HD-daca va ajuta cu ceva)(Sursa-DPS-22UB-1 220-240 V-/3A
50-60 Hz - Continue Power 220W). Multumesc anticipat.Dau funda!

3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Sursa e intr-adevar mica! O resetare de bios(scoti bateria de 3V 3-5 secunde)ar putea fii solutia.
Ceva condensatori din sursa(filtraj)umfati s-au chiar depe placa de baza...dar asta e deja altceva!

| SouLIce a răspuns:

Descarca hwmonitor si urmareste temperaturile cand te joci daca se incalzeste procesorul prea tare atunci asta poate fi cauza

| EdK a răspuns:

Pot fi mai multe cauze:
1. Ai luat un virus urat;
2. Sursa este prea mica pentru putere PC-ului, ceea ce duce la supraincalzirea si inchiderea lui din motive de siguranta; adica se inchide ca sa nu se strice de tot.
3. Poate ti s-au ars memoriile RAM.

Rezolvari:
1. Reinstaleaza Windows-ul;
2. Descarca programul "Everest" si vezi ce temperaturi au componentele din PC, daca-s fierbinti inseamna ca e de la sursa;
3. Fa o resetare de BIOS. Singura data cand si eu am patit asta s-a rezolvat prin a reseta BIOS-ul, pentru ca setasem frecventa memoriilor RAM mai mare decat pot duce.