| qelias a întrebat:

Bună seara. Am o mică problemă. Sper s-o rezolv aici. De câte ori pornesc desktop-ul, se aude o viteză comparabilă doar cu cea pe care am auzit-o când instalam Windows. Apoi, după puțin timp, ea dispare.De menționat că desktop-ul meu este silențios. În tot acest timp în care se aude viteza aceea, el pornește liniștit, de parcă nu s-a întâmplat nimic. Apoi totul e ca înainte. Eu mă aștept să bubuie ceva - cel la care am dus unitatea mi-a zis că nu e nimic în neregulă. Dar atunci nu prinsese viteză de polizor. Nu știu. Nu mă pricep la așa ceva. Aștept orice răspuns, de la oricine.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

O sursa noua de 400 de watti e cam 60 de lei. Din aia ieftina desigur, dar nu cred că are altceva acum pe PC. Eu as lasa-o pe cea veche sa crape de tot și apoi as schimba-o. Am o rețea de aproape 90 de pc-uri la munca și unele fac așa când le pornesc și apoi când se încălzesc își revin. De obicei asta se întâmplă în vreo 20 30 de minute max. Le schimb doar daca fac efectiv continuu zgomot (dar asta cred că s-a întâmplat la un singur PC) sau sunt blocate complet.

12 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Nu prea înțeleg cum poți să auzi "o viteza".

乁( •_• )ㄏ

| qelias explică (pentru VoidEternal):

Înainte nu se auzea mai nimic.

| VoidEternal a răspuns:

Dacă unitatea ta e zgomotoasa când o pornești și apoi la un moment dat zgomotul dispare atunci cel mai probabil zgomotul vine de la ventilatorul sursei. Poți testa asta foarte simplu lovind ușor cu un deget zona cu ventilator a sursei când se aude zgomotul.

| qelias explică (pentru VoidEternal):

Și cum se remediază?

| dinaprilie a răspuns (pentru VoidEternal):

Sau este posibil sa fie un self check de pornire la turatie maxima.

| dinaprilie a răspuns (pentru qelias):

Poti sa remediezi schimbadu/l..chiar si tu..CU ATENTIE la componentele din sursa.

| VoidEternal a răspuns (pentru qelias):

Nu prea ai cum. La un moment dat ventilatorul o să gripeze și se va bloca complet. La momentul ăla o poți schimba pentru că în curând se va arde oricum fara racire.
O poți schimba și de acum dar ar fi păcat, poate sa mai meargă și un an doi înainte să se blocheze complet ventilatorul.

| VoidEternal a răspuns (pentru dinaprilie):

Nu m-aș baga sa umblu in sursa. Riscul e prea mare și nu merita. E o piesa relativ ieftina.
E posibil sa fie și un self check dar ăla durează câteva secunde.

| dinaprilie a răspuns (pentru VoidEternal):

Arunci la service sa/ti schimbe ventilatorul..prob 50 lei

| qelias explică (pentru VoidEternal):

Depanatorul mi-a spus că nu se mai fabrică. Cele de azi sunt mai mari.

| VoidEternal a răspuns (pentru qelias):

Ce anume nu se mai fabrica? Ventilatoare? Sau surse? Sursele sunt cam standard de vreo 15 ani deci nu cred că nu poți schimba sursa cu totul.

| qelias explică (pentru VoidEternal):

Ventilatorul. E suficient de mic.

| VoidEternal a răspuns (pentru dinaprilie):

O sursa noua de 400 de watti e cam 60 de lei. Din aia ieftina desigur, dar nu cred că are altceva acum pe PC. Eu as lasa-o pe cea veche sa crape de tot și apoi as schimba-o. Am o rețea de aproape 90 de pc-uri la munca și unele fac așa când le pornesc și apoi când se încălzesc își revin. De obicei asta se întâmplă în vreo 20 30 de minute max. Le schimb doar daca fac efectiv continuu zgomot (dar asta cred că s-a întâmplat la un singur PC) sau sunt blocate complet.