| Fuchii a întrebat:

Buna Seara!
Am o problema cam grava cu laptopu...in seara asta mamei i-a cazut o boxa de la sistem peste laptop! Laptopul era aprins...si in momentul in care boxa a cazut, pe ecran se vedeau niste linii albe.
Am stins laptopul iar acum nu-mi mai intra in Windows...De la Starting Windows nu se mai incarca iar apoi imi apare Startup Repair si imi spune ca isi cauta problemele.Am facut si asta si apoi tot aceeasi problema!
Va rog sa-mi spuneti ce sa fac? Sa-l formatez?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Partea cu liniile ma face sa cred ca s-a spart ecranul, dar daca zici ca porneste dar nu intra in Windows ma face sa cred ca s-a dus hardul din cauza socului si nu poate citi fisierele Windowsului, sau poate s-a stricat altceva.

Ce iti spun eu sa faci: un stick bootabil cu Linux, dupa care il conectezi la laptop si cand se deschide intri in boot menu (F12 parc, ma rog, scrie acolo cand porneste pe ce trebuie sa apesi) si bootezi cu stick-ul, incerci sa copiezi de pe hard ce merge, dupa care il formatezi...
PS: tutorial pentru stick bootabil cu linux gasesti aici (blogu meu :d ) http://goo.gl/EjB3x

2 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Mergi la un service! Putin probabil sa se fi defectat ceva la partea de software! happy Succes!