| ShadyProphet a întrebat:

Am o problema cu instalatia electrica din camera mea.

De cateva zile nu imi functioneaza becul, dar nu e de la capatul cu becul ci cel mai probabil de la doza.

Am desfacut capacul de la doza si vad doua fire maro, neizolate.
In primul rand, evident, imi trece prin cap ca unul e impamantarea, dar atunci ce rol are celalalt? Daca ar trebui sa fie un fir intreg, insa e rupt, ce se intampla daca il leg de impamantare (in cazul in care celalalt e impamantarea)? Daca niciunul din ele nu e impamantarea... ar fi absurd sa fie doua cai independete fara pereche...
Am atasat o poza cu doza si mentionez ca celalalte fire au fost asa dintotdeauna. Deci de la ce vin cele doua fire evidentiate?

http://postimg.org/image/dx1skjihh/

Va multumesc mult pentru timpul vostru!

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ce treaba ai cu firele alea daca pana acum a mers...
Vezi poate dai foc la casa!

| ShadyProphet explică (pentru K0sti):

In primul rand sunt curios ce rol au, idee care ma duce la suspiciunea ca s-au desfacut si de aceea nu mai merge.

| user017 a răspuns:

Cele 2 fire care le vezi tu au fost anulate de aceea sunt si neizolate si au fost trase in locul lor cele 2 de cupru, rosu si albastru (probabil cu cele 2 de aluminiu ai avut probleme in trecut). Daca nu ai rezolvat problema te pot ajuta.