| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu linuxul, stiti cumva unde as putea gasi ajutor? Vreun forum ceva? Am vrut sa merg la un service da aia au zis ca nu se baga ca cica daca vreau imi dezinstaleaza linux si imi instaleaza windows in loc dar nu asta este ceea ce eu vreau

9 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Exista forumuri pentru fiecare distributie linux, daca stii putina engleza te descurci.

Ce distributie folosesti si ce probleme ai?

| anonim_4396 explică (pentru Intruder19):

Pai folosesc ubuntu si am o problema ca orice incerc sa fac cum ar fi sa instalez un program sau sa dau sudo apt-get upgrade imi da urmatoarea eroare: The following packages have unmet dependencies:
idle : Depends: idle-python3.6 but it is not installed
E: Unmet dependencies. Try 'apt --fix-broken install' with no packages (or specify a solution).
SI NU STIU CE SA MAI FAC rolling on the floor))

| Intruder19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai instalate depdendencies.
http://ubuntuhandbook.org/......16-04-lts/

| anonim_4396 explică (pentru Intruder19):

Toate bune si frumoase dar cand dau sudo apt-get install python3.6 ma lovesc de aceiasi eroare rolling on the floor

| Intruder19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci inseamna ca trebuie sa aprofundezi mai mult subiectul, fa o postare pe forum.ubuntu.ro si te ajuta baietii.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce linux folosesti.
Fiecare distributie are cate un site de baza, dar unele au si in mai multe limbi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un simplu search pe google la probleme tale si vei gasi minim 2 3 forumuri

| NLS a răspuns:

Daca ai LinuxMint sau Ubuntu, exista o comunitate foarte saritoare chiar in Romania.

http://www.linuxmint.ro/forum/index.php

http://forum.ubuntu.ro/

Pentru OpenSuse, ElementaryOS, ZorinOS, Deepin, sau altele, gasesti suport foarte bun in engleza.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Ok, mersi rolling on the floor)