|

Buna seara, am primit un apel de la un număr necunoscut și am raspuns.

A început să vorbească cineva într-o limbă străină, zici că în arabă sau turcă ceva nu știu, cu o voce groasa și pe moment m-am amuzat un pic, apelul a durat 19 sec apoi a închis respectivul.

Oare am pățit ceva sa mi ia bani cum erau și alea cu numere străine sau? Sunt la Digi nu știu dacă are importanță

7 Raportează Evaluează
7 răspunsuri:
| a răspuns:

De ce raspunzi la numere straine?
Invata-te minte sa nu raspunzi niciodata la numere care nu au prefizul Romaniei si sa le blochezi imediat.
cel mai probabil ti-ai dat numarul de telefon pe cine stie ce site si ainumarul tau este disponibil acum pe internet.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru AnaMaria50):

Nu era număr străin, era numar necunoscut (cu ascuns), am precizat, nu am dat numărul pe niciun site și am dat SMS la 700(Nr Digi) și nu am cost suplimentar, deci cred că e ok, bănuiesc.

| a răspuns:

Eu nu cred ca iti poate lua ceva bani. Gandeste-te ca asa ar suna pe toata lumea si ar deveni milionari.
Exista legi si protocoale privind apleurile telefonice. Taxele inverse se percep altfel.
Stai linistit. Si pe mine m-au sunat niste numere dubioase si nu e bai.

Si pentru tine asa... toate programele malware, virusi, bani substrasi virtual nu se intampla de la sine. Pentru asta "victims" trebuie sa accepte, sa ofere o permisiune undeva (chiar daca nu stie ce face).

| a răspuns:

Cel mai probabil daca esti pe abonament. De asta e mai bine sa iti iei cartela Prepay, sau sa nu raspunzi la numere pe care nu le cunosti.

| a răspuns:

Cata vreme ai raspuns la un apel (= intrare apel) si nu ai sunat tu (= iesire apel) si daca nu erai in roaming, nu are ce taxa sa ti se aplice.

Cand esti in roaming esti taxat si la apelurile primite.

Tepele se dau cu bip de pe numar (cunoscut) din tara bananiera (unde nu sunt reglementate numerele cu supra-taxa) si victima suna inapoi cand vede apelul nepreluat. In momentul in care incepe convorbirea pe apelul inapoi initiat de victima atunci se aplica supra-taxa (= teapa).

| a răspuns:

Iti recomand sa iei telefonul si sa-l dai de perete? *glumeam* daca crezi ca e destul de suspecta treaba da o fuga la poliție

| a răspuns (pentru Badarau_Andrei_1985):

Ce treaba are politia cu apelurile primite de tine?
In plus, Politia nu este agentie de telefoane si nu poate sa-ti urmareasca telefonul.
In orice caz, Politia nu se implica in sunat telefonul de la numere necunoascute.
Poti sa-ti setezi telefonul sa nu raspunda la apeluri necunoscute sau fara numar.
Ori, pur si simplu nu raspunzi tu!