| limbricu a întrebat:

Bună seara.
Am pus o întrebare,dacă un stick usb merge la calculator,mulțumesc celor care au dat răspuns,și acum rog pe cei care pot să mă lămurească,pentru că nu mă pricep în acest domeniu,ce trebuie să cumpăr pentru a stoca filme, dacă îmi recomandați hdd extern,vă rog să-mi spuneți cum se procedează pentru a stoca filmele, și dacă fisierele stocate se pot vedea direct de pe hdd, sau mai e nevoie de

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Pentru filme e mai ok un hard disk extern. Ca sa vezi filmele conectezi hardul la un pc sau un player compatibil si te uiti la filme direct de le hard extern.

| CM7YRE a răspuns:

Ce buget ai pentru hdd extern? Vrei nou nout sau sh? Iei hdd-ul extern, mai bine zis mufa usb, o bagi in port usb, iti apare in "my computer", le iei cu drag n drop sau cu copy paste folderele respective si ala e. Si da, se pot vedea, dar il "stresezi" mai mult pentru ca e si-n usb legat (un anumit procentaj acolo).

Bula
| Bula a răspuns:

Cumperi un hard disk extern sau un stick USB de capacitate suficient de mare sa-ti incape filmele dorite.
Conectezi la calculator prin mufa USB, iar hard disk-ul sau stick-ul va aparea ca unul sau mai multe discuri noi in My Computer.
Copiezi filmele (sau alte fisiere dorite) pe discul /stick-ul conectat.
Scoti hsrd dicul extern sau stick-ul din calculator /laptop si il introduci in mufa USB a aparatului unde vrei sa te uiti la filme: alt calculator, telefon, tableta, televizor etc., cauti fisierele de filme si dai play.

Recomandare: daca e posibil, nu folosi stick USB sau hard disk cu partitii mai mari de 250Gb, iar fisierele de filme sa fie mai mici de 4Gb.

| sierra1 a răspuns:

"fisierele stocate se pot vedea direct de pe hdd, sau mai e nevoie de"

da, mai e nevoie de computer. Alege de aici, oricare e bun

https://www.emag.ro/......_externe/c

| CarcotasulVesel a răspuns:

Stick sau hdd extern e TOTUNA, singurele doua diferente reale sunt 1. hdd-ul e sensibil la socuri, iar stick-ul NU E, si 2. hdd-ul are un bit marcat ca e hdd, chiar pe usb, pe care marea majoritate a stick-urilor nu il au sau trebuie un software special de la producator ca sa il activeze, si majoritatea producatorilor nu pun respectivul software in public, iar bitul ala nu foloseste decat sa poti instala windows to go, si nimic altceva, asa ca presupun ca nu te intereseaza

moment in care intrebarea se muta la: pe ce device vrei sa vezi filme de pe stick/hdd? presupun ca un tembelizor