| Biițăăă a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cineva care se pricepe si ma poate ajuta. In luna martie am cumparat un cablu HDMI pentru a "lega" pc-ul de televizor. Acesta a functionat o perioada de timp, dupa care, intr-o zi, am vazut un fel de scurt plecand din televizor si trecand prin cablu in calculator. Asta mi-a ars atat placa video cat si televizorul. Am cumparat alt televizor, alta placa viedo si, recent, un alt cablu HDMI putin mai scump decat primul crezand ca asta e problema. Am conectat mufa de HDMI in televizor, iar apoi cand am incercat sa conectez si la calculator am avut parte de un nou scurt, dar care, de data asta nu a ars nimic din fericire. As vrea sa stiu si eu ce ar putea cauza aceasta problema din moment ce eu am citit ca aceste cabluri HDMI nu ar trebui sa produca astfel de probleme. Sper sa ma puteti ajuta si sper ca am postat in categoria corespunzatoare.

2 răspunsuri:
| simpluone a răspuns:

Impamanteaza calculatorul. Desi chiar si asa, e destul de dubios. Incearca sa alimentezi amandoua aparatele din aceeasi priza.

| Biițăăă explică (pentru simpluone):

Cum pot împământa calculatorul?