| Emilia_Radulescu_1990 a întrebat:

Am si eu o problema cu routerul meu. Este D-link DIR-300. Stiu sa il configurez dar nu pot sa instalez router-ul. Bag PIN-ul de 8 cifre, apas pe Next, ma lasa sa sau nume retelei dar dupa ce dau Next din nou, imi spune ca PIN-ul este incorect. Help, please! Multumesc.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ce pin nene la router?

| Emilia_Radulescu_1990 explică (pentru K0sti):

Pai, nene, daca te uiti pe fundul router-ului o sa vezi ca exista un numar format din 4 sau 8 cifre. Acela este PIN-ul router-ului. Se foloseste cand vrei sa iti creezi o retea de wireless, nene.

| K0sti a răspuns (pentru Emilia_Radulescu_1990):

Ma nene, cum vine asta? "Stiu sa il configurez dar nu pot sa instalez router-ul"...sa-l instalez sau sa-l configurez e cam acelasi lucru!

Pinul ala nu-ti trebuie decat daca folosesti WPS, ceea ce nu se face, din motive de securitate! Si nu e pin, e parola wireless default! WPS trebuie pus pe disable! http://www.securitatea-informatiilor.ro/......lizatorii/

Iar ca sa-l configurezi (instalezi) citeste aici cum se face: http://www.epasystems.ro/cum-se-configureaza-un-router-wireless/

| aalexei a răspuns:

As vrea sa vad si eu unde bagi tu PIN-ul de 8 cifre. Instalezi cu ajutorul unui program de pe CD?