| Stoichingheorghe a întrebat:

Bună seara! Am și eu o problemă cu sunetul de la PC (WINDOWS 10). Acum câteva zile mi-a apărut o problemă la sunet, mai exact FĂRĂ DISPOZITIVE AUDIO DE IEȘIRE INSTALATE. Am încercat toate metodele existente (am reinstalat driverul de sunet, chiar și Windows-ul), dar tot nu s-a remediat problema.

Întrebarea este: Există posibilitatea să nu mai funcționeze placa de sunet, însă asta ar afecta driverul de sunet? (adică să apară x roșu la sunet și să zică FĂRĂ DISPOZITIVE AUDIO DE IEȘIRE INSTALATE). Sau e doar o problemă de driver?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Interesant, am raspuns la exact aceeasi intrebare, ieri:

https://www.tpu.ro/......in-pentru/

iar azi-noapte, pui EXACT aceeasi intrebare, dar de pe un cont nou, facut... ieri

imi pare rau ca iti doresti ca raspunsul sa nu fie corect, si sa nu ai defect, dar din pacate nu s-a schimbat nimic de ieri, raspunsul e acelasi, poate dupa ce ne invadeaza zombi sa imi schimb raspunsul cu "nu imi pasa, intai trebuie sa supravietuiesc" :D

iti mai adaug: incearca sa te uiti in device manager sa vezi ce zice de placa de sunet, sa reinstalezi driverele in windows
DAR MAI ALES
incearca sa faci rost de un stick de 8G, sa pui pe el knoppix ( www.knopper.net ) poti sa folosesti rufus pentru asta
apoi sa il bootezi, si o sa ai un Linux care e numai in memorie, care are propriile drivere, nici o legatura oarecare cu windows-ul, in el intrii pe Youtube si vezi daca ai sunet, dupa care:

-daca iti merge, dezinstaleaza/sterge de tot driverele de sunet din windows, sau chiar reinstaleaza tot windows-ul

-daca in knoppix NU iti merge atunci e CATEGORIC placa de sunet arsa, nu mai exista nici un dubiu OARECARE, iar intr-un laptop, placa de sunet nu se poate decat repara (nu schimba) deci, service!

totusi, daca nu vrei sa mergi la service, sa pui knoppix, sa masochesti drivere sau alte motive care nici nu vreau sa mi le imaginez, exista solutii alternative cum ar fi

- o boxa externa pe bluetooth (asta iti gasesti si singur, ca esti mare si vaccinat)
- placa de sunet usb
https://www.emag.ro/......priceasc/c
17lei 7.1... insa iti trebuiesc si boxe/casti pe langa ea

etc. :P

| Stoichingheorghe explică (pentru Bizon95):

Mersi de sfaturi!
P.S. Nu am mai pus această întrebare pe site, poate altcineva!

| Bizon95 a răspuns (pentru Stoichingheorghe):

Ok!