| octav005 a întrebat:

Am si eu un PC cu procesor AMD sempron 140 la 2, 7 ghz si cu memorie ram DDR2 de 2GB la 800 mhz.

Procesorul este destul de vechi are un singur nucleu.

Ce windows in recomandati pentru acest sistem al meu sa sa imi functioneze mai fluent si mai bine?

Windows 7 pe 32biti sau 64 biti?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Instaleaza Linux Mint.
Cu 2Gb memorie merge foarte bine atat navigarea pe internet, Office, muzica, filme. Nu are nevoie de antivirus, usor de folosit, licenta gartuita.

Daca pui windows, iti va functiona mai incet, fiindca memoria RAM se ocupa aproape integral cu windows + browser + antivirus, ramanand doar putina memorie RAM libera pentru lucru. Daca nu are memorie RAM libera, windows isi creaza o memorie simulata pe hard disk, care merge mult mai incet decat memoria RAM, ca urmare si intreg calculatorul va functiona si el incet.

| octav005 explică (pentru Bula):

Nu am linux mint

| Bula a răspuns (pentru octav005):

Poti descarca fisierul de imagine ISO pentru DVD-ul /stick-ul de instalare direct de pe site-ul lor:
http://linuxmint.com/download.php
Merge si versiunea "live", de incercare, de unde il si poti instala.
Iti recomand versiunea "Cinnamon".
Daca vrei sa-l instalezi de pe un stick USB, foloseste programul "Rufus".

| nelyjoly a răspuns:

Daca mai pui la ram 2gb. windows7 pe 32 biti o sa miste perfect.

| sierra1 a răspuns:

Recomand varianta legală, oricare ar fi ea!
Nu șitiu dacă procesorul tău e compatibil cu (citește) instrucțiunile pe 64 bit. Tu știi?

| NLS a răspuns (pentru sierra1):

Procesorul in cauza suporta 64 biti

Processor Number 140
64-bit Computing Yes
Compatible Processor Socket Socket AM3
Clock Speed 2.7 GHz
Cache Level 1 Size 128 KB
Thermal Design Power 45 W
Type / Form Factor AMD Sempron 140
Cache Memory Details L1 - 128 KB
L2 - 1 MB

Insa pe Windows nu merita sa pui OS pe 64 biti, din cauza cantitatii de RAM.
Sub Linux merita.

| NLS a răspuns:

Linux Mint 17.3 MATE, pe 32 biti.

Desi in universul Linux, cu 2GB Ram, poti instala chiar si un OS pe 64 biti si se va misca bine.

Cu procesorul acela oricum nu joci nimic decent, asa macar il poti folosi mult si bine pentru filme, muzica, poze si net.

(cu mentiunea ca formatele video.mkv sau.mp4 la 1080p nu vor merge pe acel procesor, depinde mult daca ai placa video dedicata sau nu)
*******************************
Am instalat 7 Starter pe un Celeron D la 2. 53GHz, 2GB DDR1, video FX 5500 256 MB si se misca rau, extrem de rau (cu XP era racheta).

| octav005 explică (pentru NLS):

Nu am placa video. doar cea onboard de 256 mb

| NLS a răspuns (pentru octav005):

Ar trebui sa incerci Mint 17.3 versiunea MATE.
In general se recomanda Cinnamon, insa asta e optimizata pentru sisteme mai puternice, nu as chinui procesorul acela cu asa ceva.
Are totusi o varsta.

| raMLesS a răspuns:

Windows7 pe 32 biti.

| AlexDarius3 a răspuns:

Windows 7 Home Premium pe 32biti degeaba ai pe 64 daca ai 2GB.

| Mihaimihai1234 a răspuns:

Windows 7 pe 32 sau chiar windows vista te-as recomanda! acum alegerea ramane la tine! sper ca te-am ajutat frate

| Iuliu2005 a răspuns:

Windows xp sp3