| Şerbu_Gabriel_1998 a întrebat:

Buna seara.am un dinam de 6v 3w la o bicicleta cu motor, iar la viteza mare imi arde becurile! am pus si becuri de 24v si le arde si pe alea.am verificat dinamul cu un multimetru si scoate in jur de 30-32v.trebuie sa ii pun o rezistenta ceva? de cat ar fi nevoie.becul este unul de 24v 4w 2A3.multumesc

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mai simplu și mai sigur e să pui un redresor & stabilizator. Și să pui pe urmă becuri de 6 V simple. Sau chiar LED-uri.

| CinevaOarecareNuConteazaCine a răspuns:

Deci, cauta un stabilizator de curent. Asta e cea Mai buna SI simpla idee. Vreau funda

| Şerbu_Gabriel_1998 explică:

Vreau sa il scot la 24v