| Bogdan147 a întrebat:

Am un laptop Acer E1 571G pe care l-am dus recent la curatat ca il am de aproximativ 3 ani si nu a fost curatat niciodata.
Problema dupa curatare e temperatura placii video(GPU).
Am folosit programul CPUID HWMonitor, am intrat intr-un joc CS GO si mi-a inregistrat temperatura maxima 81 de grade,si la temperatura initiala 50, deci nu sta la 81.
Apoi am folosit programul Speccy care imi arata temperatura in timp real si nu a trecut de 70 temperatura.Rar cand ajungea la 70.
Poate cineva sa imi explice ce e cu saltul de temperatura?
Se poate sa fi facut baiatul ala la care am dus sa curete ceva gresit pe acolo?
Tin sa mentionez ca la CPU s-a folosit pasta iar la GPU termopad.

http://s28.postimg.org/rh9f8n4d9/Capture1.jpg

http://s14.postimg.org/cq6f9c8kh/Capture.jpg

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Da, pentru ca laptopurile sunt niste mari porcarii, airflow deficitar, cu mici exceptii la laptopurile dedicate pentru jocuri si nici alea toate, radiatoare subdimensionate termic pentru ca nu permite constructia...in concluzie, mari porcarii! In momentul cand il pui sa munceasca la o grafica elaborata cum e in jocuri, temperatura sare instant! Ce sa raceasca o tablita de 1mm?

Ca sa nu mai vorbim ca acelasi cooler raceste si procesorul, nu numai GPU-ul..deci!
Uite asta e un laptop cu un sistem de racire cat de cat potent: http://www.epasystems.ro/wp-content/uploads/2015/02/inside-laptop-msi.jpg
Dar nu vrei sa stii cat costa...

12 răspunsuri:
| Bogdan147 explică:

Am uitat sa mentionez ca doar am intrat in joc si am jucat cateva minute nu mult.

| K0sti a răspuns:

Inainte de curatire cat aveai! Daca nu stii sa raspunzi la intrebarea asta, restul e irelevant!

| Bogdan147 explică (pentru K0sti):

Inainte de curatire la procesor era destul de mare temperatura 70 de grade iar la placa video peste 70+ dar nu sarea asa temperatura cand intram in joc.

| Bogdan147 explică:

K0sti mersi ca ai mentionat.Da am uitat sa spun temperaturiile inainte de curatire.
La procesor era undeva la 70 de grade in jocul CS GO iar la placa video tot pe acolo dar nu sarea asa brusc temperatura doar la cateva minute de joc.
Daca stie cineva sa explice ce este cu saltul temperaturii asa dintr-o data.La folosire normala nu face asa doar in joc.

| K0sti a răspuns (pentru Bogdan147):

Si nu ti se pare logic? GPU-ul ala ce crezi ca face cand te joci?

| Bogdan147 explică (pentru K0sti):

Deci e normal un salt asa brusc de temperatura?
Am mai monitorizat temperatura la cativa prieteni cu placa video asemanatoare dar nu face asa.

http://s11.postimg.org/nz003suwj/Capture.jpg
http://s11.postimg.org/ijvvgksqb/Capture1.jpg

| K0sti a răspuns (pentru Bogdan147):

Eu nu ma iau dupa softurile astea de monitorizare pentru ca nu am incredere in ele si nici in senzorii de temperatura de pe placi! Mie imi arata in BIOS ca am 65 de grade pe procesor si el e rece daca pui degetul pe el...la 65 de grade faci basica!
Asa ca... experienta acumulata in atatia ani de service ma face sa fiu sceptic!

| Bogdan147 explică (pentru K0sti):

La laptop in BIOS nu gasesc temperatura de asta am folosit softuri de monitorizare.
Dar dupa parerea ta e normal ce se intampla cu GPU? Adica la desktop nu am avut niciodata asemenea probleme doar pe laptop.

| Bogdan147 explică (pentru K0sti):

Multumesc frumos de raspuns.

| K0sti a răspuns (pentru Bogdan147):

Cu placere! O mica observatie...din experienta, eu as fi pus pasta termica si la GPU in loc de prostia aia de thermopad, e mult mai eficienta! GPU-ul se incinge mai rau ca procesorul si o pasta termica de calitate face mai bine decat thermopad-ul ala!

| Bogdan147 explică (pentru K0sti):

Asa a pus baiatul la care l-am dus sa il curete.

| K0sti a răspuns (pentru Bogdan147):

Te cred, da mie nu-mi place! happy