| Username272 a întrebat:

Buna seara, am un laptop Asus cu placa video Intel uhd graphics 620 integrata, cum as putea sa imi cumpar una mai buna, sa fie dedicata sa imi poata rula league of legends mai bine?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2RtMO8Y

| Gizăz a răspuns:

Nu poti pune placa video unui laptop. Nu e desktop. Singura ta solutie e sa iti cumperi alt laptop mai performant sau sa iti iei desktop.

| NLS a răspuns:

Fie iti cumperi un Razer Core X, costa cam 350 euro doar acea cutie, fara placa video, placa o cumperi separat...

fie incerci metoda lui Dani (CipFlixTV, linkul dat de Salontanul), caz in care costa:
40 euro riser-ul
+ o sursa de 550W (ca. 200 RON)
+ o placa video (GTX 1050 4GB de exemplu ar ajunge)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iti cumperi una dedicata si sa ti-o pui intr-un adaptor special, care se conecteaza la laptop, dar cred ca tot ansamblul ar costa mai mult decat a fost laptopul. Incearca sa-ti dai setarile pentru grafica jos de tot pentru un framerate mai bun, League of Legends nu are nevoie de atatea resurse pentru a rula decent. Daca vrei sa joci si alte jocuri, ia-ti un alt laptop sau un desktop

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista ce zici tu acolo. Sunt niste placi video cu usb, dar nu sunt facute pentru jocuri. Sunt facute sa pui un al treilea display.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gizăz):

Nu am zis nimic de USB, stiu ca exista ce spui tu, dar ar fi mai degraba un adaptor cu procesor de imagine la mijloc decat o placa video propriu-zisa, eu ma refeream la ceva de genul: https://www.pcgarage.ro/docking-stations/asus/xg-station-pro/
Cel mai probabil, laptopul de care ne spune omul nici n-are USB-C cu protocol de Thunderbolt 3, dar era o posibilitate, cu aparatura care exista

| sayWhaaat a răspuns:

Daca vrei doar LoL fa-ti un sistem cu rx 570, nu ai ce sa faci cu laptopul ala sau ce sa mai pui pe el.

Uite exemplu de sistem facut in 5 min de LoL pe 144 Hz pe setari medium: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4032850/

Asta ar fi un minim ( cu piese noi ), daca vrei sa joci LoL pe monitor de 144 Hz. Daca vrei mai mult, cel mai usor upgrade e la rami, sa iei 16gb in dual channel, insa cel mai mult s-ar cunoaste upgrade la placa video, dar ala e si cel mai scump. De regula 1000-1200 de lei e pretul in care gasesti placi video la mana a doua pentru gaming ideal in 1080p.

| micutzul01 a răspuns:

Salut
intra pe pc garage si acolo poti cere sfatul unei persoane autorizate