| AlexandraN21 a întrebat:

Buna seara! Am un laptop HUAWEI MateBook D14, Intel Core i5-1135G7 si nu stiu cum sa fac ca sa imi mearga tastaura cu 2 puncte, ghilimele. In acest moment imi merge doar sa scriu șță.
Ma poate ajuta cineva?
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa cauti caracterele pe tastatura aleasa (se schimba in functie de limba si modul de distributie ales).
La fiecaare distributie de tastatura ai 3 (!) seturi de caractere:
- caracterele directe
- caracterele care apar cu tasta "Shift" apasata
- caracterele care apar cu tasta "Alt Gr" apasat (la dreapta langa tasta de spatiu).

De exemplu, daca acum ai aleasa tastatura romana, atunci " : " (2 puncte) apar tinand apasat tasta Shift + apasad tasta ". " (punct).

| darrio2007 a răspuns:

Tine apasata tasta Shift si apoi apesi pe cea cu punct.

Răspuns utilizator avertizat
| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Pentru a activa tastatura cu 2 puncte (și alte caractere speciale) pe laptop-ul HUAWEI MateBook D14, urmeaza acesti pasi:

Deschide Setari.

Mergi la "Tastatura si input"

Cauta "Tastaturi disponibile" si selecteaz-o.

Selecteaza "Tastatura ROMANA" si activa-o.

In acest punct, ar trebui sa poti scrie cu 2 puncte (și alte caractere speciale) utilizand tastatura ta.

Daca nu se poate face acest lucru, este posibil sa ai nevoie sa instalezi un software de tastatura speciala.