| Heureuse a întrebat:

Bună seara!
Am un laptop Sony Vaio și nu îi mai funcționează coolerul. De când îl deschid scoate un hârâit mereu. Pot să îl folosesc așa (fără să conducă la deteriorare lui) cu un cooler extern o perioadă?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie dus la servis sa il repare nu il mai folosii

| NLS a răspuns:

Ce specificatii are laptopul (procesor, ram, placa video), si ce programe mai pretentioase rulezi pe el?

Un cooler care nu mai lucreaza va creste mult temperatura pieselor, si eliminarea aerului cald de sub capota va scadea drastic. (in cazul unui laptop, nici cand coolerul lucreaza optim, circulatia aerului nu e tocmai wow).

Un cooler extern te va ajuta putin, insa el nu poate sa aspire tot aerul cald de pe suprafata procesorului, cum o facea cel intern.

Pentru inceput, urmareste temperaturile in timp ce lucrezi pe el.
Poti face asta cu GPU-Z, (ultima versiune indica atat temperatura procesorului, cat si a placii video.)
Daca procesorul ramane sub 60-65 de grade, e safe, il poti folosi asa.

Daca ajunge la 70 si mai sus, in functie de modelul si generatia lui, e periculos, dar ar trebui sa se opreasca singur cand se incinge, si acesta e semnul ca nu e ok cum il folosesti.

| Heureuse explică (pentru NLS):

E Sony Vaio PCG 4l2m. Folosesc doar WPS, iar celelalte instalate, ocazional (imprimantă etc). Voi folosi sfatul tău și voi reveni.
Ideea este dacă îl pot folosi așa (am nevoie de el în această perioadă) fără să mi-l blocheze la service, dar trebuie să știu ca să nu îl pierd dacă forțez utilizarea.

| NLS a răspuns (pentru Heureuse):

Urmareste temperaturile, si stai linistita, daca rulezi doar acel Office amarat.
Din cate am vazut, e vorba cel mai probabil despre un procesor Core2Duo, vreo 2 GB RAM DDR2,.
Adica niste piese nu foarte puternice, nici foarte fierbinti, si la fel software-ul: nimic care sa testeze limitele maxime ale procesorului.

Ai Windows 7 pe el, sau XP?

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Temperaturile le gasesti in tab-ul Sensors,

GPU Temperature (a placii video)

CPU Temperature (a procesorului)

https://www.techpowerup.com/forums/attachments/33-gif.121292/

| Heureuse explică (pentru NLS):

Windows 7