| Gentlemans a întrebat:

Am un pentium dual core de 3ghz unul dintre core mi se incinge cand ma joc celalalt core nu mi se incinge deloc de ce?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Urmareste graficul CPU din Task Manager.
Daca un core este foarte incarcat iar celalalt nu, inseamna ca procesorul nu functioneaza in regim echilibrat.
Acesta se datoreaza ne-coordonarii si distribuirii echilibrate ale instructiunilor. De cele mai multe ori acesta se intampla cand - de exemplu - programul (jocul) care ruleaza este de 32 biti sau mai mic, iar sistemul de operare este de 64 biti.

Pentru a echilibra situatia, poti folosi un mic program: "Mz CPU Accelerator". Odata activat, sectiunea "CPU manager" va echilibra instructiunile pe cele doua core-uri.

De asemnea, pentru suprasolicitare cu jocuri trebuie sa ai un cooler bine dimensionat si curat de praf.

2 răspunsuri:
| Andrei_Schipor_1987 a răspuns:

Pai este posibil sa ai fie o problema cu coolerul fie sa fie o problema cu acel core

| Gentlemans explică (pentru Andrei_Schipor_1987):

Cooleru este nou, dar la un core scrie 3ghz la celalalt scrie 2. 99ghz, cum vine asta?