| Iluminni a întrebat:

Am un telefon Nokia 4.2 si in timpul apelului ecranul se stinge. Nu pot sa-l mai aprind pana cel de la celălalt fir nu inchide. Nu pot da mai tare, mai incet, nu pot face nimic. Precizez ca nu este mereu asa, uneori ramane ecranul aprins, nu se stinge deloc. Telefonul este nou. Are cineva idee de ce face asa? Care este problema.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Are ultimele updateuri pentru sistem? Instaleaza updateuri pana cand iti spune ca este adus la zi (de ex. aprilie sau mai 2020) si nu mai are updateuri.

Pe de alta parte, telefonul are Android One si peste tot ar trebui sa functioneze la fel. Eu am Nokia 6.1. Si da, cand vorbesc la telefon mai mult se stinge ecranul.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Da, am verificat: Nokia 4.2 are Android 10 cu update pentru mai 2020.

| Iluminni explică (pentru doctorandus):

Are ultima actualizare pe 5 februarie 2020 si cand dau "cautati actualizari" nu imi da nimic. Ar trebui sa il resetez?

| doctorandus a răspuns (pentru Iluminni):

Nu cred ca trebuie resetat. In unele tari este mai in urma cu actualizarile (ele trebuie aprobate la nivel national).

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca nu-ti convine cum functioneaza instaleaza https://play.google.com/store/apps/details?id=com.truecaller&hl=en

si folosesti Truecaller in loc de aplicatia de telefon de la Google.

Setezi asta de la standard apps.