| Oana_Damaschin_1974 a întrebat:

Am un videoproiector Toshiba dar nu știu de ce după colegarea cu laptopul imaginea transmisă este de culoare roz și nu albă! De exemplu pagina de Căutare google mi-o arată roz! Așa ca toate culorile sunt greu de deosebit. Verde da in roșu etc! Puteți sa ma ajutați? Ce este de făcut?

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce model de videoproiector? Ai alte output-uri/input-uri prin care poti testa? Posibil cablul respectiv, sau are nevoie de-un deballing/reballing sau inlocuirea unui chipset, poate e "pe moarte". Asa face la orice laptop?

| Oana_Damaschin_1974 explică (pentru CM7YRE):

Nu ma pricep dar laptopul e nou și așa vede și la cel vechi! Nu e de la laptop! Cineva mi-a spus ca i s au dus culorile! E posibil așa ceva? Noi nu prea l am folosit deci nu are multe ore de funcționare! Mi ar părea rău pentru ca îl folosesc ca și material didactic chiar dacă e personal! Multumesc pentru răspuns Știți un centru de reparații Iași? Pascani?

| CM7YRE a răspuns (pentru Oana_Damaschin_1974):

Imi pare rau nu cunosc zona. Explicatia "i s-au dus culorile" e rudimentara; nu are culori ca o imprimanta. Trebuie diagnostificat, in foarte putine din cazuri e laptopul, in mai multe e cablul de vina, si in cele mai multe videoproiectorul, fie ca e software sau hardware; el are anumite componente si pot sa se fi "ara" sau sa "nu faca contact bine" (o alta explicatie simpla, pentru ca nu il am langa mine sa spun sigur ce si cum trebuie inlocuit) Ideea e ca se repara, dar in functie de cat costa tu stabilesti daca merita sau nu banii.