| marianmedgidia a întrebat:

Buna seara.
Am urmat sfaturile dumneavoastra.
Am incercat sa intru in siteurile recomandate dar nu am gasit nimic.
Toate driverele sunt pentru xp.
Sa nu manii pe DUMNEZEU dar vad ca driverele pe care si le-a luat singur merg binisor.
Din internet nu prea am inteles ce caracteristici are.
Din fisierul sau am gasit urmatoarele date
OS Name Microsoft Windows 7 Ultimate
Version 6.1. 7600 Build 7600
Other OS Description Not Available
OS Manufacturer Microsoft Corporation
System Name EUGEN-PC
System Manufacturer FUJITSU SIEMENS
System Model ESPRIMO E
System Type X86-based PC
Processor AMD Sempron(tm) Processor 3600+, 2000 Mhz, 1 Core(s), 1 Logical Processor(s)
BIOS Version/Date FUJITSU SIEMENS // Phoenix Technologies Ltd. 6.00 R1.14.2464.A2, 22.05. 2007
SMBIOS Version 2.4
Windows Directory C:\Windows
System Directory C:\Windows\system32
Boot Device \Device\HarddiskVolume1
Locale România
Hardware Abstraction Layer Version = "6.1.7600.16385"
User Name eugen-PC\eugen
Time Zone GTB Standard Time
Installed Physical Memory (RAM) 1, 00 GB
Total Physical Memory 895 MB
Available Physical Memory 151 MB
Total Virtual Memory 1, 87 GB
Available Virtual Memory 628 MB
Page File Space 1, 00 GB
Page File C:\pagefile.sys
De pe fujitsu comform seriei lui(este trecuta pe o eticheta cu holograma)imi spune urmatoarele.
Esprimo E5615 N Force 4
Model DT7 D2464
Sistem LKN SWD 690711 668
ABN KG690 V711 1129
Chiar ca acum nu mai stiu ce sa mai inteleg.
Pe siteul Fujitsu am gasit ca el a plecat din fabrica cu Vista TM instalat si am si numarul licencei si serial kei.
Cind l-am cumparat avea hardul gol.
Acum ca aveti toate datele ce ma sfatuiti sa fac?
Efectiv daca am citit bine eu nu stiu ce fel de calculator am.

Răspuns Câştigător
| robytoby a răspuns:

Ai facut post dublu, ti-am dat raspuns la celalalt post.

11 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Asa, nu am inteles nimic! Ce doleante ai de la un calculator second hand? Sau de la noi? Asta ti-e calculatorul: Esprimo E5615

| CinevaNou a răspuns:

Poate e atat de vechi incat are driveri doar pentru windows xp.

| marianmedgidia explică (pentru CinevaNou):

Buna seara.
Am luat din el datele; BIOS Version/Date FUJITSU SIEMENS // Phoenix Technologies Ltd. 6.00 R1.14.2464.A2, 22.05. 2007
Cat de vechi poate sa fie(din cite am citit si in siteul oficial asta este data fabricatiei)
Eu v-am explicat ca nu prea ma pricep si as vrea sa-l fac singur (pentru ca am vorbit cu cineva si mi-a zis sa-l duc la el si mi-l face imi da si driverele de instalare pe un CD sa le am de rezerva dar suma ceruta m-a lasat masca- deci am dedus ca se poate si ca nu este chiar atat de junghi pe cit se pare dar acestea mi le-a spus dupa ce a vazut caracteristicile pe care le-am afisat si la TPU
Multumesc pentru raspuns

| CinevaNou a răspuns (pentru marianmedgidia):

Singurele lucruri care le-am gasit sunt un driver pentru placa de retea si unul pentru placa de baza... ambele pentru xp.
Dar am vazut ca ar avea geforce6 ca placa video si pentru asta e driver de windows7 http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/57491/en-us dar daca si acum merge bine, cu el instalat n-ar trebui sa fie vreo diferenta observabila, poate doar in jocuri.

| marianmedgidia explică (pentru CinevaNou):

Multumesc pentru raspuns
Am vazut ca el si-a instalat singur odata cu instalarea win 7
NVIDIA Graphics driver 307.83 si NVIDIA Update 1.10.8
Eu v-am intrebat ca doream sa-mi fac un cd cu toate driverele dar acum imi dau seama ca nu este nevoie ca Win 7 gaseste toate driverele necesare functionarii(sau nu este asa)
Cu deosebit respect ca aveti rabdare cu mine

| CinevaNou a răspuns (pentru marianmedgidia):

Daca si-a instalat singur nVIDIA graphics driver, pe langa faptul ca merg toate, inseamna ca nu e nevoie de cd cu driveri pentru pc asta. happy

| marianmedgidia explică (pentru CinevaNou):

Multumesc inca o data.
Daca am sa maresc RAM de la 1G la 2G va rula cumva mai repede ca ruleza destul de greu in Win7
Am sa va dau toate caracteristicile aici
OS Name Microsoft Windows 7 Ultimate
Version 6.1. 7600 Build 7600
Other OS Description Not Available
OS Manufacturer Microsoft Corporation
System Name EUGEN-PC
System Manufacturer FUJITSU SIEMENS
System Model ESPRIMO E
System Type X86-based PC
Processor AMD Sempron(tm) Processor 3600+, 2000 Mhz, 1 Core(s), 1 Logical Processor(s)
BIOS Version/Date FUJITSU SIEMENS // Phoenix Technologies Ltd. 6.00 R1.14.2464.A2, 22.05. 2007
SMBIOS Version 2.4
Windows Directory C:\Windows
System Directory C:\Windows\system32
Boot Device \Device\HarddiskVolume1
Locale România
Hardware Abstraction Layer Version = "6.1.7600.16385"
User Name eugen-PC\eugen
Time Zone GTB Standard Time
Installed Physical Memory (RAM) 1, 00 GB
Total Physical Memory 895 MB
Available Physical Memory 151 MB
Total Virtual Memory 1, 87 GB
Available Virtual Memory 628 MB
Page File Space 1, 00 GB
Page File C:\pagefile.sys
De pe fujitsu comform seriei lui(este trecuta pe o eticheta cu holograma)imi spune urmatoarele.
Esprimo E5615 N Force 4
Model DT7 D2464
Sistem LKN SWD 690711 668
ABN KG690 V711 1129
Este totusi bunicel sau am luat teapa?
Cu stima deosebita

| CinevaNou a răspuns (pentru marianmedgidia):

Da, o sa mearga mai bine cu 2gb ram decat cu 1.
Pai depinde cat a costat, nu stiu sigur cam care ar trebui sa fie raportul pret/performanta dupa standardele de azi

| marianmedgidia explică (pentru CinevaNou):

Pai pe el am dat 300ron (m-a incintat faptul ca are dvd rw hard de 160 si transport gratuit) ron si am inteles ca inca o memorie costa cam 50=60 ron.
Daca merge mai bine eu cred ca s-ar merita (dar asta la pensia umatoare ca acum am cheltuit cam mult pentru pensia mea)
Ce ziceti?

| CinevaNou a răspuns (pentru marianmedgidia):

E destul de putin 300, cred ca e chiar bine. Totusi 50-60 ron e cam mult pentru o placuta ddr2 de 1gb pentru imbunatatirea care poate s-o aduca. Daca gasiti pe cineva care vrea sa o vanda la 30-40 ron cred ca s-ar merita.
Procesorul e oricum destul de slabut, deci pe site-uri gen youtube sau miniclip o sa mearga in continuare cam la fel pentru ca folosesc Adobe flash, intensiv, iar asta cere procesor mult.
Cu mai mult ram o sa porneasca pc mai repede, se incarca mai repede paginile/programele, chestii de performanta generala. Si s-ar putea sa simta destul de mult pentru ca windows7+browser+antivirus intr-un gb de ram nu prea incap, asa ca windows foloseste harddisk-ul pe post de memorie temporara, iar asta e mult mai incet decat ramul. Asa cu 2 gb de ram o sa foloseasca harddisk-ul mult mai rar, deci o sa mearga per total mai bine...

| marianmedgidia explică (pentru CinevaNou):

Va multumesc inca o data
Imi puteti da o adresa mail unde sa va mai pot deranja?