| Paladi_Laurentiu_Daniel_1995 a întrebat:

Buna seara, as dori sa stiu daca placa de baza GIGABYTE GA-A320M-S2H necesita update de bios pentru un ryzen 3 3200g ca sa il detecteze placa?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

A320 provine dintr-o serie mai veche, adica a fost chipsetul low entry produs pentru seria 2000 (2600, 2700, etc).

Update-ul care a deschis calea catre seria 3000 pentru A320, a venit candva prin august-septembrie anul trecut.

In teorie, placaar trebui sa contina update-ul necesar. (a trecut ceva timp din septembrie...)

Insa DACA prin depozitul de unde se aprovizioneaza magazinul de la care cumperi tu se mai gasesc din intamplare exemplare ale acestei placi de dinainte de noua editie (cu update), exista mici sanse sa primesti revizia mai veche fara update.

ASa ca poti afla sigur doar daca vorbesti cu suportul, spui ca doresti sa o comanzi dar nu ai un procesor din seria 2000, ci unul din seria 3000, asadar placa e obligatoriu sa contina deja update-ul respectiv.