| radu32 a întrebat:

Buna seara, care ar fi puterea aproximativ ideala a unui amplificator audio pentru o suprafata de 650 metri patrati in aer liber, avand incinte acustice (boxe) bune, calitative si capabile ca putere? Ma refer evident la puterea RMS nu PMPO. O seara buna!

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Un amplif de 2x100w (și boxe adecvate!) ar fi ok dar cu cât e mai tare, cu atât e mai bine (limita e buzunarul tău)

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Prin capabile sper ca te referi la o presiune acustica peste 120dB. Daca boxele sunt slabe vei avea nevoie de foarte multa putere( 300-500W pe canal).

Pentru mai multe info:
https://www.youtube.com/watch?v=WZLQoP6CM0k
https://youtu.be/ikhJ7u4aED8?t=410

| Panamax a răspuns:

Depinde si de numarul de persoane care participa la eveniment.Un amplificator nu ar trebui folosit la o putere mai mare de 75% din puterea lui.Mai depinde si de eficienta boxelor. Exista boxe care se aud mai tare decat altele (la aceeasi putere aplicata ) chiar de cateva ori.
Acum depinde ce vrei sa faci o conferinta, o discoteca, o nunta.
Eu cred ca fara 500W pe canal si boxe cu difuzoare de min 30 cm diametru nu are rost sa incerci.
Un 2X1000 ar fi cel mai indicat, poti sa-l dai oricand mai incet.