| Hasss a întrebat:

Buna Seara :D Am o nelamurire...

Am urmatorul pc :

Amd Anthlon(tm) II X3 450 Procesor 3.20 Ghz

Rami: 4.00 Gb

Placa Video Ati Radeon 5450 Shappire 1 Gb DDR 3

Hard-Disk : 500 gb 7200 rpm, 16 mb Western Digital

Windows 7 64 Bits

este vorba despre temperatura componentelor si colerul de la procesor

in primul rand ce ziceti despre temperatura componentelor... asta este doar in idle http://i.imgur.com/LYOBj.jpg? placa video nu are ventilator

si in al doilea rand azi mi s-a intamplat ca viteza colerului adica rotatia sa ajunga la 4000 inainte nu depasea de maxim 3400 3500 si in idle dar si in full load tot la fel erau rotatiile. deci dc au inceput sa creasca asa mult rotatiile astea? trebuie sa ma ingrijorez pentru asa ceva?
aaa si mi-a venit o idee am un ventilator de casa cam ca asta http://www.elanko.ro/......-1602.html si ma intrebam daca las pune langa unitate ar raci componentele? stiu ca e o idee cam nebuna dar :))) poate ma ajuta cu cv

va rog spuneti-mi ce sa fac plzz

dau funda promit :D :P

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu inteleg care e problema. temperatura procesorului e ok, dar coolerul are multe rotatii ca asa is la amd, coolere de praosta calitate. si de ce ai ales panarama aia de placa video? acolo n ai ce sa faci

| Hasss explică (pentru sltlp):

rolling on the floor panarama aia duce gta IV pe medium inspre high
si ma pot juca aproape orice joc sau orice joc pe minim

si nu am ales eu placa aia eu am cumparat pc-ul cu totul... so...
si eu ma refeream dc au crescut asa de mult rotatiile pentru ca pana acum nu urcau mai mult de 3500 asta este nelamurirea mea... si vreau sa aflu DE CE... waiting!

| sltlp a răspuns (pentru Hasss):

E posibil sa fie si de afara, ca na, e clad, desi ti-am zis, temperaturile sunt normale. Si eu nu stiu ce te lauzi tu cu mediu sre high, ca daca tu rulezi fluent gta 4 pe low, cu texturi medii, e inca foarte bine. Nu te apara, vreis a te certi, nu ai motiv.

| Hasss explică (pentru sltlp):

No sefu :)) :-j nu am dc sa ma cert dar spun un adevar la faza cu gta iv uite dovada :D http://i.imgur.com/FgAIV.jpg
:P si mersi pentru raspunsuri :D m-am mai calmat putin :)

| sltlp a răspuns (pentru Hasss):

As debita o prostie dar ma abtin. Acel site se uita daca ai frecventa, nu ce capabilitate reala are proceosrul, daca ai tone de meorie video, nu si daca e capabila de ceva. adica imi demonstrezi tu ca placa asta http://bit.ly/Nf0pZ3 e mi buna, ca na, ce, are 2 gb, fata de asta, care are doar 1 gb http://bit.ly/Oj3o04. Tu ce crezi, ai dreptate, asa funtioneaza site-ul ala.

| Hasss explică (pentru sltlp):

Crezi ca st atat de bou in cat nu imi dau seama ca un 6950 e mai bun decat 5450 oh go on numai tzarani aia fac asa "baaa a mea e de 1 gb a ta e de 512 mb e mai buna a mea" dar ei nu stiu sa faca diferente crede-ma nu-s unu dintre ei tongue

7 răspunsuri:
| śĩĿṽịṻ a răspuns:

Sall,pai cred ca ventilatoarele nu merg, adica aeru nu circula cm trebuie sa-ti o foaie de hartie si pune la ventilator,, cate ventilatoare ai (inafare de cel de procesor?),,, pui hartia si vezi,, ca trebuie 2 ventilatoare sa page aer in caracasa si inca doua sa coata aer
,,,, poate de aia nu-ti merge
,, si lasca aibuna placa video, daca ae totul original pe ea funda?

| Hasss explică (pentru śĩĿṽịṻ):

No stai ca n-ai inteles numai am niciun ventilator... stiu e naspa dar na st un copil n-am inca un servici sa pot sa-mi iau ce vreau eu... deci faza cu hartia n-am inteleso

si am mai intrebat daca pun un ventilator de casa cam ca asta http://www.elanko.ro/confort-termic/ventilatoare-ro/cu-p icior/ventilator-cu-picior-sero-sft-1602.html langa unitate
ajuta la ceva? :D