| xGamerZ212 a întrebat:

Buna seara, daca am un pc ce are placa video ati radeon hd 3450, de 256 mb dedicati si 2 gb in total, se poate adauga/schimba cu una ceva mai buna? cu macar 1 gb dedicat?

10 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

"si 2 gb in total"
Deci ai 2GB RAM, probabil DDR3, care nu au nici o treaba cu cei 256MB GDDR ai placii video.
NU ai specificat ce procesor ai.

Daca pui o placa video prea puternica (si nu ma refer la cantitatea de memorie GDDR avuta), in cazul in care ai un procesor "jalnic", apare fenomenul de bottleneck, si nu o sa observi nici o imbunatatire. Arunci bani degeaba pe un produs second hand la fel de inutil ca si cel avut.
Deci poti pune alta placa, dar procesorul dicteaza daca va merita sau nu investitia.
Daca pui o GTX 650 Ti sau 660 Ti, jocurile vor merge mai prost, (mai putine FPS).
Daca pui o 9800GT 1GB sau o GTX 285 -GTX 290 vor merge mai bine. (E un exemplu. Depinde, cum am zis, de procesor)

| xGamerZ212 explică (pentru NLS):

Procesorul e un pentium dual cpu de 2.20 ghz

| xGamerZ212 explică (pentru NLS):

Am vrut sa spun ca placa video are 2 gb vram din care 256 mb dedicati.am 4 gb ram.

| NLS a răspuns (pentru xGamerZ212):

Placa ta video are oricum 256MB, restul imprumuta din memoria RAM a sistemului, si aceasta are viteza mult mai mica decat memoria GDDR a placii video. Deci nu e tocmai o afacere.
Indicat e sa treci pe nVidia, tinand cont de ce am spus mai sus, si sa pastrezi cei 4GB RAM pentru sistem/Windows.
Sau pe o placa AMD echivalenta GTX 550, care vine cu memorie dedicata de 1GB, sa nu mai fii nevoit sa furi din RAM.

| xGamerZ212 explică (pentru NLS):

Ok,deci sa trec pe nVIDIA, si zici sa-mi iau un gtx 550?

| xGamerZ212 explică (pentru NLS):

Aaa,si tin sa precizez ca windows 10 duce perfect, asta am eu acum

| NLS a răspuns (pentru xGamerZ212):

Gtx 550,560, sau orice ATI cu 1 GB de prin 2011-2012... mai mult nu, dacă nu ai procesorul minim din 2011.
Daca ai Sandy Bridge sau mai nou, poți încerca cu 650 de 2gb. Dar nimic peste asta, ca e deja la limita.
Eu am împerecheat o 650 cu un Pentium dual core de 2.9 GHz, generația 2012, si merge perfect.

| NLS a răspuns:

Ok, dar placa ta video e din 2008.
Iar un procesor "dual core" din 2008 nu e deloc acelasi lucru cu unul din 2011 de exemplu.

Deci daca ai ceva mai vechi de 2010, as recomanda sa cauti o 9800GT sau ceva apropiat (GTX280, desi trage cam mult din priza, ai nevoie de sursa mai mare decat petru 9800GT)

Daca ai G620T (un CPU Pentium Dual Core la 2.2 GHz din 2011 - generatia Sandy Bridge), poti alege o GTX550 1GB, sau chiar GTX 650

DAR daca ai OS mai nou de XP, ar fi bine sa dublezi cantitatea de RAM, sa ajungi la 4GB.

| denisTiky a răspuns:

Da, dar depinde si de placa de baza, să fie compatibile si sa ai grija sa nu pui placa "prea bună" în cazul în care ai un procesor prost pentru ca o sa apară acel bottleneck. Baftaa!

| xGamerZ212 explică (pentru denisTiky):

Pentium dual cpu de 2.20