| AndreeaAndreeoff a întrebat:

Deci am si eu o intrebare, doar cunoscatorii sa imi raspunda.
Termostatul de la centrala este setat pe temperatura mica anume 19, 5... Are vreo legatura cu consumul de gaze, sau doar cu temperatura fiind termostat?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-am iteles prea bine ce vrei! Dar iti dau o explicatie. Daca ai o centrala in condensatie temperatura setata pe ea nu trebuie sa depaseasca 50 grade (asta e temperatura apei). Apoi termostatul il pui la ce temperatura vrei sa ai in camera. El asta simte: temperatura aerului dincamera. Cu cat e mai joasa cu atat centrala va merge mai mult ca sa aduca aerul la temperatura setata de utilizator. In aceasta situatie este si consumul de gaze mai mare.

| AndreeaAndreeoff explică (pentru Salontanul):

Deci centrala mea este setata actual pe temp 19 grade. Daca o dau pe 22 de grade consumul de gaze este acelasi, ca si cum ar fi setata pe 19?

| Salontanul a răspuns (pentru AndreeaAndreeoff):

Nu. Pentru ca sa aduca aerul la 22 grade consuma mai mult gaz decat pentru 19 grade.

| JustAsimpleUser a răspuns:

Din ce ai zis tu acolo am inteles ca temperatura e termostat