| Vărsătoarea a întrebat:

Bună seara!
Deci,sistemul de operare e Windows Xp. Însă, driverul video e dezinstalat ( Nvidia GeForc/ge ),din cauza că de câte ori îl instalez, mi se face ecranul negru şi îmi merge să intru doar în Safe Mode,după ce,ulterior, se restartează singur. Nu pot să deschid niciun joc. Mai ales, Sims, din cauza că nu am driverul instalat. Înainte mergea perfect orice joc, dar acum niciunul. Ce ar trebui să fac? Pot doar să ascult muzică şi să mă uit la filme, iar când vine vorba de jocuri, nimic.

9 răspunsuri:
| unleashed68 a răspuns:

Exact aceeasi problema am avut-o si eu acum 2 zile. Dar ti se restarteaza si atunci cand intrii in safe mode?
Am cateva solutii :
1. Incearca sa iti pornest compul si sa apesi in continuu pe F8 (sau F5 nu mai stiu sigur, apasa-le aleatoriu pe amandoua) si alege optiunea "safe mode with networking". Odata ajuns in windows, porneste Windows Explorer-ul (nu mozilla sau chrome pentru ca acestea pot fi cauza) si intra pe http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/AIDA.shtml. Descarca programul si dezarhiveaza-l intr-un fisier. Acum dupa ce pornesti programul intra pe tab-ul My computer apoi pe senzor si verifica acolo temperatura componentelor, si vezi daca nu trece de 70 de grade C.
2. Daca temperatura trece de 70, atunci compul a ramas fara pasta. Du-l la un service, sau daca te pricepi tu, cumpara pasta termoconductoare si aplica pe procesor.
3. Incearca sa reinstalezi Windows-ul, dar salveaza save-game-urile si documentele inainte.
4. (putintel mai greu, dar merita crede-ma)
Incearca sa descarci Linux Ubuntu de aici : http://www.ubuntu.com/download. Descarca apoi power ISO si scrie pe un CD Linuxul pe care l-ai descarcat (ATENTIE! Atunci cand scrii CD-ul acesta trebuie sa fie bootable CD, pe care il faci usor din setarile lui Power ISO doar bifeaza casuta "Bootable CD")
Acum da-i un restart computerului si intra in BIOS (apasand tasta coresp. care de obicei e F2 sau delete, depinde de placa de baza). Acolo schimba ordinea de bootare din tabul "Boot priority (sau ceva de genul) si pune unitatea de CD prima, USB a doua iar HDD ultima. Introdu CD-ul, si da-i click pe Exit Saving Changes. Acum probabil o sa porneasca Ubuntu fara ca sa se instaleze (s-ar putea sa dureze cam 15 minute, dar ai rabdare). Verifica daca calculatorul ti se stinge si atunci cand e in ubuntu. Daca nu, atunci problema e din Windows, daca da, atunci problema vine din hardware, si trebuie dus la service.
5. Poate ai o sursa sensibila la scaderi de tensiune (extrem de frecventa vara). Incearca sa iti pornesti calculatorul seara (dupa 22:00) i vezi daca merge.
Sper ca am fost de folos :). Si scuze ca am scris asa mult... :)) Good Luck!

| Vărsătoarea explică (pentru unleashed68):

Am încercat cu prima şi e de maxim 50 de grade. Media e 46.

| doctorandus a răspuns:

Poate placa video e prea veche sau nu instalezi driverul potrivit pentru ea.

| MihaiTT a răspuns:

Ia driverul de aici in functie de sistemul de operare ce-l ai dar inainte de toate dezinstaleaza tot ce vezi cu Nvidia in control panel
http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us

| Vărsătoarea explică:

Am păţit-o odată cu TeamViewer. Mai bine îmi explici aici ce şi cum. Dacă trebuie să instalez ceva, să dezinstalez ceva, sunt numai ochi.

| MihaiTT a răspuns (pentru Vărsătoarea):

Da trebuie sa instalezi driverul potrivit in functie de placa ce o ai
spune-ne exact ce placa video ai

| Vărsătoarea explică (pentru MihaiTT):

Nvidia GeForce 8500 GT.

| MihaiTT a răspuns (pentru Vărsătoarea):

Windows pe 32 sau 64 bit?

| Vărsătoarea explică (pentru MihaiTT):

32.