| vadeniuc25 a întrebat:

Buna seara, doresc sa achiziționez o autofiletantă DeWalt. Am găsit 2 produse aproape la același preț (diferența de 20 de lei). Doar ca nu știu pe care sa o iau.
Una dintre ele are bateria de 18v 1.5Ah iarasi cealaltă are 12v 2Ah.
Pe care sa o aleg?

1. https://www.dedeman.ro/....../p/1038071

2. https://www.dedeman.ro/....../p/1052589

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Daca e sa tin cont de baterie, cea cu 18V are energia mai mare, 18V*1, 5Ah=27Wh fata de 12V*2Ah = 24Wh, dar diferenta nu e mare, e de 11% -12% in favoarea celei de 18V. La cea de 18 apare cuvantul percutie, iar la cea de 12 nu apare, ceea ce ma determina pe loc sa o aleg pe cea de 18. Diferenta dintre cu sau fara percutie e mare, in favoarea celei cu percutie. Si forata e mai mare la cea de 18, puterea 350W fata de 250W, turatia 1750 fata de 1500, forta de torsiune 65 fata de 57, capacitate gaurire in lemn 30 fata de 20mm diametru, mandrina maxim 13 mm fata de 10mm la cea de 12.

Eu as alege masina de 18.
Masina de 12 as alege-o daca vreau ceva mai mai mic ca dimensiuni si nu am nevoie de forta mare, diametru mare, percutie.