| Mirce a întrebat:

Bună seara

Fratele meu are un „minunat" Allview P6 Energy Lite, sistem operare Android Marshmallow. Povestea este clasică:
1. smartphone-ul se strică și e trimis în service;
2. smartphone-ul este reparat.
Dilema este următoarea: telefonul are mai multe backup-uri salvate (se vede foarte clar în setările androidului), dar nu reușim să restaurăm un backup anterior. S-a restaurat automat ultimul backup.
Întrebarea: cum putem restaura datele telefonului dintr-un backup anterior? Avem nevoie, mai exact, de fotografiile existente într-o salvare anterioară.
Am încercat să vedem dacă pozele au fost salvate în Google photos; nu au fost.
Backup-urile se văd și în google drive (apk, cred), dar nu am reușit până acum să le emulăm.
Soluții? (De preferat o soluție pe PC; telefonul a ajuns a patra oară în service)

Mulțumesc anticipat.

Sărbători frumoase și un Paști fericit!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Back-up la poze se face de pe card-ul de memorie SD pe PC.
Pe card-ul SD se face backup-ul sistemului, inclusiv setarile, fara pozele din memorie.
Deci, pozele trebuie cautate pe cardul de memorie, eventual bagat cu un cititor de card in PC.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eo rablă de telefon, te duci inapoi in servis cu el si le spui celor care l au reparat ca mai are o defectiune, sa te ajute ei sa restaurezi poze, asa e daca nu ai card de memorie in telefon, si daca te grăbesti sa cumperi orice bombă de telefon fara a studia atent piata, sa u sa ceri sfatul cuiva care stie totul despre telefoane si i ti poate recomanda un telefon bun, cei ce vind telefoanele astea Allview nu au niciun interes sa te avertizeze ca telefonul este un rebut, un rahat, l ai cumpărat nou? Sau second hand. Nimeni nu te va putea ajuta in afara de cei din servis.

| Mirce explică (pentru CristiDinBucuresti):

Telefonul e nou, luat cu reducere de voucher de 180 lei. În orice caz, am cerut negație la service și posibilitatea de a alege alt telefon. Problema va rămâne când vom dori să recuperăm datele. Ca backup nu mă refeream la SD (pe care nu îl avem) ci la backup-urile în cloud, pe care le-am văzut salvate în Google drive. Cu SD sau fără, smartphone-ul restaurează singur datele, dar doar ultimul backup. Mă gândeam că trebuie să poată fi restaurate cumva și selectiv aceste backup-uri (ex: nu cel din noiembrie, ci cel din mai)

| Mirce explică (pentru CristiDinBucuresti):

Rabla nu a fost aleasă de mine sau fratele meu, ci de titularul abonamentului. Eu m-am ales cu un Philips cu aceleași specificații pe parte de cpu și memorie, telefon decent.