| Marius_Marius_1997_AVLB a întrebat:

Buna seara, inainte cu 4-5 luni sateam pe laptop,si intr-un pahar aveam suc,nu stiu cum am dat cu cotul peste pahar si s-a varsat pe tastatura,si am zis ca am facut-o lata,mno si l-am desfacut,l-am curatat,dar din moment ce sucul are zahar,sigur mi-a prajit placa de baza, si are momente cand se deschide si merge perfect dar cand il pun la incarcat se inchide brusc.
Laptop-ul e un Lenovo G530.

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Prima chestie care trebuie sa iti vina in cap in momentul in care un lichid a fost varsat pe laptop este de a scoate repede alimentarea si bateria. Trebuie dus neaparat la service pentru o uscare prin procedee tehnice ( cuva cu ultrasunete, vacum, spalare cu alcool tehnic, etc). Asa ca nu il mai folosi si fugi cu el la service!

| Marius_Marius_1997_AVLB explică (pentru danutzu96):

Mersi mult, dar din cauza ca e vechi si slab in performanta am decis sa nu il mai repar si sa il reciclez!

1 răspuns: