| irrumator30 a întrebat:

Buna seara,

luna trecuta mi-am luat un laptop performant (Asus R510V series). Azi de dimineata a aparut o problema. Nu stiu pe ce as fi putut apasa din greseala, dar nu stiu sa repar situatia, asa ca astept solutia de la voi.

Laptopul are Windows 10 si folosesc un mouse Hama la el. Initial am crezut ca mi s-a stricat mouseul, insa i-am descoperit hiba.
S-au inversat axele, X cu Y. Cand fac cu mouse-ul de sus in jos pe mouse pad, cursorul mouse-ului se misca de la stanga la dreapta, iar cand misc mouse-ul dela stanga la dreapta, cursorul pe ecran se misca de sus in jos. Dici invers fata de cum ar fi normal.

Va rog frumos sa-mi spuneti, daca stiti, ce e de facut, pas cu pas!
Veti recompensat pe masura, cu o funda!
Un week-end placut!

2 răspunsuri:
| TheSniperSinon a răspuns:

Salutare, irrumator.

Dacă ai un mouse de la Logitech, te poți uita pe site-ul lor unde au un program special pentru acele setări ale mouse-ului.

Dacă nu, solutia-i simpla.
Control Panel -> Hardware & Sound -> Mouse -> Orientation

Îți va apărea o imagine cu un delfin, ii dai click pe Set Orientation si dai în orice parte vrei sa pui axa Z
Restul ar trebui să se seteze după aceea de unele singure, dacă nu merge, lasă un răspuns si revin la tine.

| irrumator30 explică (pentru TheSniperSinon):

Am ajuns la Mouse. Nu am gasit ce zici tu cu delfinul.
Am 5 taburi: Buttos, Pointers, Pointer Options, Wheel si Hardware.
Nu imi apare nicaieri Orientation. Am butonat in toate tab-urile si nu am gasit.