| robertandreescu a întrebat:

Mi-am luat acum doua luni un laptop Acer V5-591G-74PY, are SSD, dar de vreo saptamana scoate un fel de parait, nu galagios, dar aproape continuu. Care ar putea fi cauza?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

SSD-ul nu are piese in miscare ca HDD-ul. Deci poate fi de la cooler, placa audio sau boxe.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ventilatorul,boxa

| robertandreescu explică (pentru Salontanul):

Si cum pot remedia problema?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru robertandreescu):

Doar un meserias care se pricepe o poate face. Trebuie schimbata pasta termoconductoare sau chiar coolerul. Ce poti face este sa opresti laptopul, sa-i scoti bateria si cu o perie din acelea pentru zugravit (de 3-4 cm latime) si cu un aspirator sa scoti praful dar asta impune si desfacerea capacelor din spate. E cam complicat. Apoi verifici ca firele sa nu atinga palelele cooler-ului. Eu zic sa-l duci la un atelier!