| Baltescu_Alin_1991 a întrebat:

Buna seara,

Nu sunt hotarat ce placa video sa montez pe un PC folosit la editare foto. Am o placa NVIDIA Quadro FX1700 512MB (am inteles ca ar fi special folosita pentru grafica) sau Gigabyte nVidia GT 220, 1024MB (aici ma incanta ca are 1GB si iesire hdmi).
Daca aveti mai multe cunostine in domeniu, ce ma sfatuiti sa folosesc din cele doua?

Multumesc!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti folosi ORICE placa video, chiar si ceea mai ieftina.
Trebuie insa sa ai un monitor mare, de calitate foarte buna, cu rezolutie cat mai mare si culori perfect naturale.

| Baltescu_Alin_1991 explică (pentru Bula):

Nu monitorul e problema, monitorul este ok, panel ips. Dar nu știu ce placa video este mai ok, cea fx 1700 am înțeles ca ar fi pentru asa ceva, dar nu imi placa ca nu are hdmi si este de 512 mb, la cea gt 220 ma incanta hdmi si dimensiunea de 1 gb. In final nu știu care m-ar ajuta mai mult.

| Bula a răspuns (pentru Baltescu_Alin_1991):

Eu ti-am spus, tu faci ce vrei.
Pentru editare foto am folosit si placa video cu 16Mb memorie, cu succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi ORICE placa video, chiar si ceea mai ieftina.
Trebuie insa sa ai un monitor mare, de calitate foarte buna, cu rezolutie cat mai mare si culori perfect