| IngerAlb a întrebat:

Buna seara.Pe viitor, as vrea sa ma axez pe programare web in special.Ce limbaje ar trebui sa invat? Deocamdata vreau sa incep cu HTML.Si ce este PHP? adica inteleg,HTML-ul ma ajuta la crearea de site, dar PHP-ul? Java? Ce sunt acestea? La ce ajuta?

1 răspuns:
| Cosminovici18 a răspuns:

Php:Hypertext Preprocessor(PHP) este un limbaj de programare web si se foloseste in principal inglobat in codul HTML si este cel mai important limbaj de programare pentru creearea aplicatiilor web.
Java este un limbaj de programare orientat-obiect, puternic tipizat, conceput de către James Gosling la Sun Microsystems (acum filială Oracle) la începutul anilor ʼ90, fiind lansat în 1995. Cele mai multe aplicatii distribuite sunt scrise in Java, iar noile evolutii tehnologice permit utilizarea sa si pe dispozitive mobile gen telefon, agenda electronica, palmtop etc. In felul acesta se creeaza o platforma unica, la nivelul programatorului, deasupra unui mediu eterogen extrem de diversificat. Acesta este utilizat in prezent cu succes si pentru programarea aplicatiilor destinate intranet-urilor.