| octav005 a întrebat:

stie cineva cum se procedeaza pentru a copia un sistem de operare windows care este pe un stick usb?

tin sa precizez ca acel windows a fost facut pe un stick bootabil, si eu vreau ca acel sistem sa il copiez in PC ca apoi sa sterg acel stick usb.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Copierea unui stick bootabil pe un hard disk nu este posibila direct.
Se poate copia setul de fisiere, dar nu va boota.
Alternativa plauzibila ar fi clonarea stick-ului pe hard disk, dar pentru asta ambele trebuie mutate pe un alt calculator, pregatit pentru aceasta operatie SAU sa bootezi calculatorul de pe un CD pe care este un program de clonare discuri, compatibil.

| octav005 explică (pentru Bula):

Pai asta vreau sa si fac daca este posibil. sa iau windowsul dupa acel stick care a fost facut de mine sa fie bootabil. iar apoi sa il copiez pe HDD si sa il trensfer pe alt stick, ca apoi sa il fac bootabil.

| Bula a răspuns (pentru octav005):

Mai bine clonezi stickurile - e ceea mai usoara metoda.
Poti folosi "EaseUS Partition Master Free Edition"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le copiezi pur si simplu si atat.Nu e nimic special.

Funda? Mersi.

Alti au inteles ca vrei sa faci un stick cu Windows, daca e asa.
Formateaza stick-ul NTFS, copiaza fisierele normal, si aia e.
Nu asculta alti pasi mai avanasati ca am testat eu singur si merge.

| mazaroi a răspuns:

Click dreapta pe stick si vezi folderul.Si iei de acolo filele sau le stergi.

| nene14 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=kj0n9Iazfog
Trebuie sa faci mai mult decat sa copiezi continutul pe stick

| Boldea_Marin_1982 a răspuns:

Ce model de computer aveti? nu sunt la fel toate si trebuie activat din bios usb-ul cu stik - BOOT se apasa tst f10 si se da un restart si porneste Win Bootabil de pe Stik

| octav005 explică (pentru Boldea_Marin_1982):

Pot sa va spun doar modelul placii de baza. l-am cumparat pe bucati.
P8Z68 DELUXE/GEN3. Intel core i5 2500, 8gb RAM ddr3