| Bulboacă10Teo a întrebat:

Buna seara TPU! Am fost astazi la un service de telefoane unde mi s-a instalat un Android. Problema este ca nu imi merge Google play. L-am descarcat din browser in mai multe variante si le-am instalat dar cand dau sa intru in aplicatie nu merge sub nici o forma. Ceva sfaturi?

8 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ce Android ti-au instalat cei de la service? Daca ti-au instalat ceva custom gen twrp posibil sa fi uitat sa flashuiasca si gapps.

Cauta gapps pentru versiunea ta de androidsi flashuieste din recovery.

| Bulboacă10Teo explică (pentru Intruder19):

Eu am un Huawei G 610 si mi-au zis ca a trebuit sa-mi instaleze un soft chinezesc si ca softul respectiv nu are sau nu merge magazine play.

| Intruder19 a răspuns (pentru Bulboacă10Teo):

Ti-au instalat ceva firmware custom si nu ti-au instalat si gapps.

Uite un tutorial destul de simplu despre cum sa iti pui tu firmware-ul oficial pe telefonul tau (vezi sa fie exact versiunea ta a telefonului)

https://firmwarefile.com/huawei-ascend-g610-u20

Mai uita-te si pe Youtube la tutoriale cum sa faci asta si dupa poti sa flash-uiesti singur firmware-ul, nu e foarte complicat.

| Bulboacă10Teo explică (pentru Intruder19):

Multumesc pentru sfatul acordat dar este ceva mai complicat. Telefonul meu Huawei este facut pentru Asia iar cand mi-au gasit baietii de la service niste softuri europene, pe ele nu merge Google Play si nici ei nu stiu de ce. O sa ma mai interesez sa vad ce pot face.

| Intruder19 a răspuns (pentru Bulboacă10Teo):

Te poti duce direct la service-ul Huawei daca esti din Bucuresti si sunt sigur ca aici o sa rezolve problema ta.

| Bulboacă10Teo explică (pentru Intruder19):

Sunt din zona Galatiului

| anonimg a răspuns:

Te duci din nou cu telefonul la acel service si le spui ca ai nevoie de magazin play. Sunt sigur ca ti-l vor face. Numai sa nu le vorbesti pe un ton aspru. Vezi sa nu fie problema de la tine; poate ca nu ai internet pe telefon.
Fara magazin play este ca si cum ti-ai cumpara o masina ca sa te plimbi cu ea doar prin oras; te plictisesti numaidecat. Sau este ca si cum ti-ai cumpara un calculator si nu ai internet.

| Bulboacă10Teo explică (pentru anonimg):

De la mine nu este, nu sunt chiar atat de tamaie sa nu stiu daca am sau nu net pe telefon happy Daca ma duc din nou la acel service cel mai probabil imi va spune ce mi-au spus si cand l-am luat, anume ca softul pe care l-au instalat ei,, cu greu" nu functioneaza Google Play. Am luat in calcul sa merg la un alt service. Oricum, multumesc pentru raspuns!