| hamboo a întrebat:

Buna seara TPU, am o curiozitate. Recent am cumparat un calculator de la PCGarage acesta avand ca sistem de operare: Linux. Cu sinceritate nu am lucrat vreodata cu Linux si nu inteleg operarea sa. Eu as dori sa instalez Windows si sa-l bootez pe Windows, dar nu sunt sigur cum sa lucrez cu un calculator prebootat. Niste ajutor?

Răspuns Câştigător
| Kushhh a răspuns:

Salut, poti instala Windows cu un DVD/Stick din bios, cand porneste sistemul apesi continuu F2 ( cam asta e pe placile de baza noi ), daca nu functioneaza, este F12. Selectezi metoda de BOOT ( CD/DVD sau USB ), apoi apesi F10 pentru a salva, dupa care apesi orice tasta pentru a-l instala. Dupa ce ti-a aparut instalarea continui normal. Daca intampini probleme la creerea partitiilor, sterge toate partitiile, apoi creeaza-le din nou. ( recomandat ar fi ca 100GB sa fie destinati partitiei C, iar restul partitiei D ).

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Ce fel de ajutor? Sfaturi cum sa ti-l faci tu? Cauti pe cineva sa faca treaba? Gratis? Pe (ce) bani? In ce oras? E desktop (model placa de baza pentru a verifica ce versiuni de Windows suporta)? E laptop (model laptop pentru a vedea ce versiuni Windows suporta)?

| TheCrusader a răspuns:

Sa sti ca daca ar fi fost sa aleg intre Windows si Linux cand eram mic, as fi ales Linux. E mult mai simplu si nu are atat de multe functii inutile ca Windows. Daca nu te-am convins, sunt pe internet o gramada de tutoriale cum sa bootezi pe windows. Nu am cum sa te ajut prea mult, pentru ca fiecare calculator are un bios diferit. Nu e foarte greu sa instalezi windows: de obicei intri in bios prin F2 sau F12 la start up, selectezi cd/dvd sau usb la boot order si rulezi instalerul.