| RrEe4 a întrebat:

Buna seara TPU! Am o nedumerire legata de bios si as dori sa imi explice cineva despre ce e vorba cu anumite setari. As dori sa stiu caracteristicile din meniul Boot Mode (CSM Boot si UEFI Boot). Care este rolul de la SATA Controller Mode acel AHCI? Si mai am o intrebare. De curand am cumparat un laptop Toshiba Sattelite M50D-A-10W si dupa ce intra in modul Sleep, lucrez dupa un timp si il inchid, urmatoarea data cand il pornesc mi se reseteaza BIOS-ul si nu mai porneste windowsul. Cand intru in Bios este totul resetat (data, ora, setarile acelea la care cer informatii mai sus). Ce ar putea fi, avand in vedere ca laptopul este nou?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La laptop : ar putea sa fie bateria (nu bateria mare care foloseste la pornirea laptopului cand nu ai incarcatorul, ci o baterie rotunda si mica care e in laptop. ) Nu ti-as recomanda sa il desfaci pentru ca ai putea pierde garantia.

AHCI din cate stiu eu este pentru windows 7/8/8.1 adica merge mai rapid pe AHCI. Nu ti-as recomanda sa o schimbi in AHCI (daca nu e setat) pentru ca s-ar putea sa nu iti mai mearga windowsul happy