| mariusmac85 a întrebat:

Buna seara TPU! Am salvat inregistrari streaming din greseala in folderul sopcast din program files si windows-ul nu le vede decat cand vreau sa salvez alta inregistrare cand deschid programul sopcast,zice ca ar fi criptat,dar de ce nu-l pot vedea cu windows-ul,nici macar ca fisiere ascunse ca nimic?
Nu pot nici sa le mult copii nimic, nu stiu cum este posibil asa ceva
Stie careva ce trebuie facut?
Va multumesc Dau funda
O noapte binecuvantata va urez cu 25 ore happy

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca intrii cu Windows Explorer (vizualizare lista) sau Total Commander in folderul Sopcast, cauta fisierele cu marimi mari, care nu au extensie exe sau dll. Acele fisiere sunt plauzibile sa fie stream-urile inregistrate.

Filmele se pot deschide si vizualiza cu windows doar daca ai codec sau program inregistrat pentru formatul filmelor.

| mariusmac85 explică (pentru Bula):

Buna seara!
Multumesc Poate merge si astfel, cu windows explorer nu merge, poate cu total comander merge, insa am rezolvat pana la urma.
Am wibi instalat si am intrat pe versiunea linux la bootare, am dat search si am copiat fisierele din folder sopcast in alt folder
Multumesc oricum o noapte binecuvantata poftim funda

| Bula a răspuns (pentru mariusmac85):

Evident, cu Linux merge. happy
Poate merge cu alt sistem boot-at seprat,
Nu m-am referit la aceasta versiune fiindca este complicat pentru unii...

| mariusmac85 explică (pentru Bula):

Buna seara! Esti expert in IT? Da,oricum dupa ce am rezolvat problema, am dezinstalat wubi, ca mi se bloca, nu stiu cauza, ca e mai mult de testat linux/ubuntu/mint intr-un cuvant Macintosh Nu merge sa instalezi programe, ocupa loc degeaba pe HDD

| Bula a răspuns (pentru mariusmac85):

Linux /Ubuntu, Mint nu sunt produse Macintosh (nu sunt Mac OS).
La nevoie se pot lansa si in mod "Live" de pe CD/DVD sau stick USB, dar e folositor daca este instalat paralel cu Windows (Linux se instaleaza a doa oara, dupa Windows, preferabil pe un hard disk separat).
Nu este degeaba, este mai rapid decat windows in navigare, are playere audio / video si Office, etc.
Intregul sistem Linux este instalat cu licente gratuite.

| mariusmac85 explică (pentru Bula):

Buna dimineata
Eu stiu ca Sistemul de operare Linux este creat de Macintosh
Ca in timp, ubuntu si alte sisteme de operare, au fost create de altii, este alta treaba, dar ca creatie suprema Macintosh a creat Linux din cate stiu
Pana si Android-ul foloseste tehnologia Linux

| Bula a răspuns (pentru mariusmac85):

Gresesti PROFUND.

Initial au fost putine sisteme de operare (sisteme care au boot-at singur).

UNIX - creat pentru mediul academic, impreuna cu limbajul de programare C
https://ro.wikipedia.org/wiki/UNIX

Mac OS - creat de firma Macintosh
https://ro.wikipedia.org/wiki/Mac_OS

DOS - creat de Bill Gates pentru PC-urile IBM
https://ro.wikipedia.org/wiki/DOS

Linux a aparut mai tarziu si a fost creat pentru procesoarele 386 ale Intel (NU Apple! ):
https://ro.wikipedia.org/wiki/Linux

Merita sa citesti scurtele istorii de pe Wikipedia despre aceste sisteme, macar de curiozitate, de cultura generala... happy

8 răspunsuri:
| udrescuf a răspuns:

Incerca se reinstalezi programul sau sa cauti o versiune mai noua.

| mariusmac85 explică (pentru udrescuf):

Buna seara!
Nu merge nici asa, dar am gasit modalitatea
Am wibi instalat si am intrat pe versiunea linux la bootare, am dat search si am copiat fisierele din folder sopcast in alt folder