| VaLenTiN2017 a întrebat:

Buna seara TPU! Am si eu o intrebare... am un monitor si un laptop si vreau sa conectez monitorul la laptop prin VGA si laptopul sa inchid gen ecranul(clapeta) si sa stea laptopul oprit dar sa mearga imaginea pe monitor. Daca stie cineva va rog sa imi explice cum pot face sa nu se stinga laptopul cand il inchid.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GPA a răspuns:

Dacă vrei să faci asta, deschide "run" cu tastele Windows + R. În fereastra "run" scrie "powercfg.cpl" fără ghilimele.
În fereastra pe care ai deschis-o selectezi "Change plan Settings" pe planul care este utilizat de Windows! (Este bifat)
La opțiunea "When I close the Lid" selectează "Do nothing", iar laptop-ul va rula in continuare chiar dacă ai asigurat lid-ul.

Vezi să ai placa video instalată și la zi, atâta tot.

Sfat : pentru o rezoluție în format digital, dacă laptop-ul și monitorul suportă HDMI, conectează cablul HDMI intre cele două. Se transmite astfel semnal audio și video digital, aducând o claritate mai bună a imaginii/gamei de culori/timpilor de răspuns.

| VaLenTiN2017 explică (pentru GPA):

Nu imi apare nici un "When I close the Lid" daca ai discord sa ma ajuti sau tw ca nu merge

1 răspuns: