| neluion69 a întrebat:

Buna seara, TPU! Am un prieten care detine un calculator, dar e cam "slabut" si pana in prezent mergea pe windws xp, dar a incerct sa-si faca un Windows 7 pe el si nu da roade deloc.Mai intai driverele pc-ului sunt pentru xp si vista si nu a reusit sa le instaleze deoarece nu le accepta placa de baza.Ce ma sfatuiti? Deci este un AMD athlon 64x, procesor dual core de 2, 2 Mhz, 1Gb Memorie ram, si hard de 500Gbt. Exista vreun windows vista care poate merge pe acest pc sau 7?! Dau Funda! O seara placuta!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Drivere se pot căuta pe net.
Dar configurația descrisă mai sus e cea mai de bază pe care se poate instala Win 7. Dacă o să meargă sistemul de operare, programele cu siguranță se vor chinui să ruleze.
A avut copilu' un laptop Asus cu win 7 Starter (cel mai slab d.p.d.v. al cerințelor) și abia se mișca. Tot cu 1 GB RAM.
Vista e cea mai mare ratare a celor de la M$, așa că poți uita de el (oricum, nici vista, nici 7 nu mai vor beneficia de suport așadar, mai bine rămâne pe XP SP2, cu un antivirus + firewall bine puse la punct și nu ar trebui să fie nicio problemă).
http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows7/products/system-requirements
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7

5 răspunsuri:
| I0nuT55 a răspuns:

Windows 7 nu o sa-ti mearga, daca zici ca are drivere doar pentru Vista si XP.
Si Vista nu te-as sfatuii sa-ti pui, l-am avut si eu, pe un Asus, cu 2Gb RAM, si e varza!
Cel mai bine ar fi sa-ti pui tot xp, ai drivere-le,+ ca consuma foarte putine resurse.

| ShaniTempo a răspuns (pentru I0nuT55):

Driverele au sansa sa mearga daca le va i9nstala prin compatibility mod, insa nu cred sa fie la 100%

| gelu1970 a răspuns:

Windows 7 starter si unele drivere de vista care nu dau incompatibilitate.
de asemenea poate incerca RemixOS. cred ca ar rula destul de bine.

| neluion69 explică (pentru I0nuT55):

Bun,dar XP-ul nu mai are protectie si asistenta, si atunci la 1 luna de zile s-a dus Windowsul.

| K0sti a răspuns:

Cum sa pui nene Win 7 pe 1 GB RAM?
Alt calculator!