| Hormintz a întrebat:

Buna seara TPU, as vrea sa va intreb, vreau sa fac overclock procesor/placa video pe laptopul meu Un Asus x550cl :

Procesor : Intel i5-3337U CPU @ 1.80 GHz (4 CPUs), ~1. 80GHz
Placa Video : nVidia GEFORCE 710M 2 GB
RAMI : 2GB ddr3

Funda! happy

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. Procesorul ala e dual-core, nu quad-core.
2. E laptop, nu poti sa faci overclock la procesor
3. Cel mult poti sa chinui usor placa video, dar o sa crape saracul, deaorece ele nu sunt proiectate sa reziste la un consum suplimentar de energie. Si nu merita, deoarece diferenta de performanta o sa fie fff. mica. Daca vroiai mai performant, trebuia sa il iei de la inceput mai "tapan".

| K0sti a răspuns:

Nu exista asa ceva! Nu confunda laptop-ul cu desktop-ul!

| LeMike a răspuns:

Ce vrei sa intrebi cum sa faci overclock?
Daca da exista tutoriale pe youtube dar iti recomand sa mergi la cineva specializat!